Grade 4 Mathematics Fun

Grade 4 Mathematics Fun

4th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

cộng trừ số thập phân

cộng trừ số thập phân

1st - 5th Grade

10 Qs

Pwyso a Mesur

Pwyso a Mesur

4th - 6th Grade

10 Qs

Kg and  G

Kg and G

3rd - 7th Grade

8 Qs

Word problems on mass

Word problems on mass

4th Grade

10 Qs

Operasi bergabung darab dan bahagi jisim

Operasi bergabung darab dan bahagi jisim

4th - 5th Grade

15 Qs

质量的乘除混合运算

质量的乘除混合运算

4th Grade

10 Qs

质量的加减法

质量的加减法

4th - 5th Grade

10 Qs

4D_TAMBAH TOLAK JISIM

4D_TAMBAH TOLAK JISIM

4th Grade

15 Qs

Grade 4 Mathematics Fun

Grade 4 Mathematics Fun

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Easy

Created by

Ogwuche Ameh

Used 7+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Convert 5.504kg to grams

5504kg

5504g

0.5504kg

0.5504g

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Convert 1365g to kilograms

1.365kg

1.365g

13.65kg

13.65g

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Express 2kg 921g to grams.

2921g

2921kg

921g

2g

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Find the sum of 6kg 440g and 2kg 330g

6kg 770g

4kg 110g

8kg 770g

8kg 110kg

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A trader bought goods for ₦2500 and sold it at ₦2000. Find his loss

₦1000

₦4500

₦500

₦100

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

An article which cost ₦560 was sold at ₦780. Find the profit.

₦30

₦120

₦220

₦500

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

By selling a measure of garri at ₦135, a trader makes a gain of ₦30. What was the cost price of the garri per measure?

₦135

₦30

₦105

₦165

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?