pre-Algebra word problems

Quiz
•
Mathematics
•
5th - 7th Grade
•
Hard
+5
Standards-aligned

Gigi Torrens
Used 158+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The baseball team made some pies to sell during lunch to raise money for their away game. The cafeteria helped by donating three pies to the team. Each pie was then cut into six pieces and sold. There were a total of 72 pieces to sell. How many pies did the team make?
12
11.5
9
10
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Michael won 121 lollipops playing baseball at his school's game. Later, he gave four to each of his friends. He only has 9 remaining. How many friends does he have?
30
28
13
31
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You bought a magazine for $3 and some candy bars for $2 each. You spent a total of $19. How many candy bars did you buy?
4
8
9
10
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Patrick had $24 to spend on three pencils. After buying them he had $18. How much did each pencil cost?
8
6
4
2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Michael spent half of his weekly allowance at the movies. To earn more money, his parents let him clean the windows in the house for $7. What is his weekly allowance if he ended with $12?
$10
$24
$19
$14
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The sum of three consecutive odd numbers is 39. What is the smallest of these numbers?
13
11
9
7
Tags
CCSS.3.NBT.A.2
CCSS.3.OA.D.8
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The Cooking Club made some pies to sell at a basketball game to raise money for the new math books. The cafeteria contributed three pies to the sale. Each pie was then cut into five pieces and sold. There were a total of 40 pieces to sell. How many pies did the club make?
10
8
5
4
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Thanksgiving Math

Quiz
•
3rd - 5th Grade
20 questions
Thanksgiving Math

Quiz
•
5th Grade
11 questions
5th Grade Word Problems (Multi/Add/Sub)

Quiz
•
5th Grade
10 questions
7th Grade Unit Rate Practice

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Ratios, Proportions, Percent Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Dividing Fractions Review

Quiz
•
5th Grade
13 questions
Algebra Word Problems

Quiz
•
5th Grade - University
20 questions
Final Exam Review

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade