pre-Algebra word problems

pre-Algebra word problems

5th - 7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Equations - Word Problems

Solving Equations - Word Problems

7th - 8th Grade

16 Qs

2 step equation word problems

2 step equation word problems

7th Grade

10 Qs

Thanksgiving Math

Thanksgiving Math

5th Grade

20 Qs

5th Grade Word Problems (Multi/Add/Sub)

5th Grade Word Problems (Multi/Add/Sub)

5th Grade

11 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Adding Rational Number Word Problems

Adding Rational Number Word Problems

7th Grade - University

16 Qs

Word Problems

Word Problems

7th Grade

12 Qs

Ratios, Proportions, Percent Proportions

Ratios, Proportions, Percent Proportions

6th Grade - University

14 Qs

pre-Algebra word problems

pre-Algebra word problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 7th Grade

Hard

CCSS
6.EE.A.2, 3.NBT.A.2, 3.OA.D.8

+5

Standards-aligned

Created by

Gigi Torrens

Used 158+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The baseball team made some pies to sell during lunch to raise money for their away game. The cafeteria helped by donating three pies to the team. Each pie was then cut into six pieces and sold. There were a total of 72 pieces to sell. How many pies did the team make?

12

11.5

9

10

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Michael won 121 lollipops playing baseball at his school's game. Later, he gave four to each of his friends. He only has 9 remaining. How many friends does he have?

30

28

13

31

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You bought a magazine for $3 and some candy bars for $2 each. You spent a total of $19. How many candy bars did you buy?

4

8

9

10

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Patrick had $24 to spend on three pencils. After buying them he had $18. How much did each pencil cost?

8

6

4

2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Michael spent half of his weekly allowance at the movies. To earn more money, his parents let him clean the windows in the house for $7. What is his weekly allowance if he ended with $12?

$10

$24

$19

$14

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The sum of three consecutive odd numbers is 39. What is the smallest of these numbers?

13

11

9

7

Tags

CCSS.3.NBT.A.2

CCSS.3.OA.D.8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The Cooking Club made some pies to sell at a basketball game to raise money for the new math books. The cafeteria contributed three pies to the sale. Each pie was then cut into five pieces and sold. There were a total of 40 pieces to sell. How many pies did the club make?

10

8

5

4

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?