Unit Rate

Unit Rate

8th Grade

21 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportional Relationships

Proportional Relationships

UNDERSTAND PROPORTIONAL RELATIONSHIP AND SLOPE

UNDERSTAND PROPORTIONAL RELATIONSHIP AND SLOPE

Review - Unit Rate

Review - Unit Rate

Due Dec 2nd

Due Dec 2nd

05-15-23

05-15-23

Unit Rates and Slope

Unit Rates and Slope

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Medium

Created by

Keandra Troupe

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

21 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Which statement best describes the relationship between x and y in the table?

Proportional
Not Proportional

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the unit rate in this proportional relationship?

60 miles/1 hour
120 miles/ 2 hours
1 mile/ 1 hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the Constant of Proportionality (in miles per hour) based on the table?

45

90

135

2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the unit rate for the rain fall?

2 cm per hour
1 cm per hour
1/2 cm per hour
4 cm per hour

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Find the unit rate: $3.60 for 3 pounds of apples.

$1.00 per pound

$3.60 per pound

$1.20 per pound

$1.10 per pound

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Using the graph given, how much money would be given at 6 hours?

$12

$8

$16

$4

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

If the x axis represented hours and y axis represented height climbed, what color climber is winning at the 1 hour mark?

Red Climber

Blue Climber

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?