Calculating the Price

Calculating the Price

11th - 12th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math for Business Ch. 9: Vehicle transportation

Math for Business Ch. 9: Vehicle transportation

11th - 12th Grade

10 Qs

Marketing: 5-3 Product Pricing Considerations and Analysis

Marketing: 5-3 Product Pricing Considerations and Analysis

9th - 12th Grade

10 Qs

Supply and Demand

Supply and Demand

10th - 12th Grade

10 Qs

10.1 (Cost of Goods Sold on Income Statement) The Merchandising Business

10.1 (Cost of Goods Sold on Income Statement) The Merchandising Business

11th Grade

10 Qs

4Ps of Marketing

4Ps of Marketing

10th - 12th Grade

10 Qs

Business IGCSE Definitions to Learn S1Ch01

Business IGCSE Definitions to Learn S1Ch01

9th - 12th Grade

11 Qs

breakeven Jan 4

breakeven Jan 4

12th Grade

12 Qs

business management

business management

11th - 12th Grade

10 Qs

Calculating the Price

Calculating the Price

Assessment

Quiz

Business

11th - 12th Grade

Hard

Created by

S Radan

Used 4+ times

FREE Resource

7 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If the selling price equals to $42 and the production cost equals to $14, the mark up is ______________%.

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If the production cost equals to $18, and the profit margin is 50%, than the selling price equals to $____________.

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If the production cost equals to $200, and the mark up is 50%, than the selling price equals to $____________.

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If the selling price equals to $60, and the profit margin is 50%, than the production cost equals to $____________.

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If the mark up equals to 75% and the selling price equals to $105, then the production cost equals to $____________.

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If the production cost equals to $24, and the profit margin equals to 40%, then the selling price equals to $____________.

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If the selling price equals to $60, and the mark up is 20% , then the production cost equals to $____________