Ratios and Rates Questions
Quiz
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Standards-aligned
Amy Feezor
Used 21+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
There are 12 girls for every 16 boys in class. What is the ratio of boys to girls?
12:16
16:12
12:28
16:28
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
In Mrs. Gonzalez's classroom library, there are 4 nonfiction books for every 6 fiction books. What is the ratio of fiction to nonfiction books?
6 to 4
4 to 6
4 to 10
6 to 10
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The ratio of dogs to cats at the animal shelter is 6:4. If there are 20 cats, how many dogs are there? (Hint: you will need to make an equivalent ratio.)
30 dogs
10 dogs
6 dogs
4 dogs
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The ratio of chocolate chips to sprinkles in the recipe is 2 to 3. If you use 6 tablespoons of sprinkles, how many tablespoons of chocolate chips do you need?
4 tablespoons
6 tablespoons
2 tablespoons
3 tablespoons
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
At Aldi's, apples are on sale 6 apples for $3.54. Find the unit cost.
$0.59 per apple
$21.24 per apple
$59 per apple
$5.90 per apple
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Jackie and Luke are working on a project for Social Studies. They create a slide show with 240 slides. If they worked on it for 8 hours, how many slides did they create per hour?
30 slides per hour
40 slides per hour
20 slides per hour
240 slides per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Henry spent $33 on 3 pounds of cookies. How much would it cost him to purchase 5 pounds of cookies at the same price?
$11
$55
$33
Not here
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The Davis family traveled 496 miles in 8 hours. At this rate, how far will they travel in 11 hours?
62 miles
682 miles
124 miles
11 miles
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Similar Resources on Wayground
10 questions
Revision test 1
Quiz
•
6th Grade
11 questions
proprotions
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Percent, Decimal, Fraction, and Ratio
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Procenten 2
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Fractions, ratios, percentages and decimals revision
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Reptes 1 ( Cangur)
Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Bilangan Desimal
Quiz
•
1st - 5th Grade
13 questions
Exam Prep Maths Multiplication
Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Decimal multiplication
Quiz
•
5th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
5th Grade
