There are 12 girls for every 16 boys in class. What is the ratio of boys to girls?
Ratios and Rates Questions

Quiz
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Medium
Amy Feezor
Used 21+ times
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
12:16
16:12
12:28
16:28
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
In Mrs. Gonzalez's classroom library, there are 4 nonfiction books for every 6 fiction books. What is the ratio of fiction to nonfiction books?
6 to 4
4 to 6
4 to 10
6 to 10
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The ratio of dogs to cats at the animal shelter is 6:4. If there are 20 cats, how many dogs are there? (Hint: you will need to make an equivalent ratio.)
30 dogs
10 dogs
6 dogs
4 dogs
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The ratio of chocolate chips to sprinkles in the recipe is 2 to 3. If you use 6 tablespoons of sprinkles, how many tablespoons of chocolate chips do you need?
4 tablespoons
6 tablespoons
2 tablespoons
3 tablespoons
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
At Aldi's, apples are on sale 6 apples for $3.54. Find the unit cost.
$0.59 per apple
$21.24 per apple
$59 per apple
$5.90 per apple
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Jackie and Luke are working on a project for Social Studies. They create a slide show with 240 slides. If they worked on it for 8 hours, how many slides did they create per hour?
30 slides per hour
40 slides per hour
20 slides per hour
240 slides per hour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Henry spent $33 on 3 pounds of cookies. How much would it cost him to purchase 5 pounds of cookies at the same price?
$11
$55
$33
Not here
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The Davis family traveled 496 miles in 8 hours. At this rate, how far will they travel in 11 hours?
62 miles
682 miles
124 miles
11 miles
Similar Resources on Quizizz
11 questions
Ratio and Rates Unit Review

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Rates, ratios, conversions

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Mastering Proportions and Unit Rates for Grade 6

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Proportion Puzzles: Mastering Ratios and Rates in Grade 6

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Rates and Ratios: Real-Life Applications for 6th Graders

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Proportions and Ratios: 6th Grade Challenge Quiz

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Ratios and Proportions: Cross-Multiplication Challenge

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Ratio and Proportion Puzzles: Find the Missing Values!

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade