Ratios and Rates Questions

Ratios and Rates Questions

5th - 6th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratio problems

Ratio problems

6th - 11th Grade

11 Qs

Ratio and Unit Rate Skills for 6th Grade Challenge

Ratio and Unit Rate Skills for 6th Grade Challenge

6th Grade - University

10 Qs

Q3 Practice Test 4 - Ratios, Unit Rates, & Equivalent Ratios

Q3 Practice Test 4 - Ratios, Unit Rates, & Equivalent Ratios

6th Grade

10 Qs

Real-Life Ratios: Solving Proportions and Recipes

Real-Life Ratios: Solving Proportions and Recipes

6th Grade - University

10 Qs

SOL 6.12 - Unit Rates and Proportional Relationships

SOL 6.12 - Unit Rates and Proportional Relationships

6th - 7th Grade

10 Qs

Practice: Ratio - Rate - Unit Rate

Practice: Ratio - Rate - Unit Rate

6th Grade

10 Qs

Open Up Resources Grade 6 Unit 2 Mid-Review of Lessons 1-10

Open Up Resources Grade 6 Unit 2 Mid-Review of Lessons 1-10

6th Grade

12 Qs

Ratio/ Rate/ Unit Rate

Ratio/ Rate/ Unit Rate

6th - 8th Grade

13 Qs

Ratios and Rates Questions

Ratios and Rates Questions

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 6th Grade

Medium

Created by

Amy Feezor

Used 21+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

There are 12 girls for every 16 boys in class. What is the ratio of boys to girls?

12:16

16:12

12:28

16:28

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

In Mrs. Gonzalez's classroom library, there are 4 nonfiction books for every 6 fiction books. What is the ratio of fiction to nonfiction books?

6 to 4

4 to 6

4 to 10

6 to 10

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The ratio of dogs to cats at the animal shelter is 6:4. If there are 20 cats, how many dogs are there? (Hint: you will need to make an equivalent ratio.)

30 dogs

10 dogs

6 dogs

4 dogs

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The ratio of chocolate chips to sprinkles in the recipe is 2 to 3. If you use 6 tablespoons of sprinkles, how many tablespoons of chocolate chips do you need?

4 tablespoons

6 tablespoons

2 tablespoons

3 tablespoons

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

At Aldi's, apples are on sale 6 apples for $3.54. Find the unit cost.

$0.59 per apple

$21.24 per apple

$59 per apple

$5.90 per apple

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Jackie and Luke are working on a project for Social Studies. They create a slide show with 240 slides. If they worked on it for 8 hours, how many slides did they create per hour?

30 slides per hour

40 slides per hour

20 slides per hour

240 slides per hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Henry spent $33 on 3 pounds of cookies. How much would it cost him to purchase 5 pounds of cookies at the same price?

$11

$55

$33

Not here

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The Davis family traveled 496 miles in 8 hours. At this rate, how far will they travel in 11 hours?

62 miles

682 miles

124 miles

11 miles