The ratio of boys to girls at a movie is 4 : 7. If there are 21 girls, how many boys are at the movie?
7th 2-1 Ratios Rates and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Ryan Wolf
Used 18+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
12
21
33
8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A store sells a package of 25 trading cards for $5.25. What is the unit price per card?
4.76
.21
131.25
.25
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the unit rate for meters per second if a car travels 374 meters in 17 seconds?
21
6358
.045
22
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A toy store, the ratio of the number of dolls to the number of teddy bears is 6 : 5. If the store has 240 dolls, how many teddy bears are in the store?
300
288
200
242
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
An airplane on autopilot took 5 hours to travel 3,475 kilometers. What is the unit rate for kilometers per hour?
735
695
17,375
.0014
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
At a supermarket, a 6-ounce bottle of brand A salad dressing costs $1.56. A 14-ounce bottle costs $3.36. A 20-ounce bottle costs $5.60. What is the best buy?
6 oz
14 oz
20 oz
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
During a thunderstorm yesterday, 600 millimeters of rain fell in 30 minutes. What is the unit rate for millimeters per minute?
.05
18,000
25
20
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
7th Grade Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates, Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
12 questions
Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade