7th 2-1 Ratios Rates and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+2
Standards-aligned
Ryan Wolf
Used 18+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The ratio of boys to girls at a movie is 4 : 7. If there are 21 girls, how many boys are at the movie?
12
21
33
8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A store sells a package of 25 trading cards for $5.25. What is the unit price per card?
4.76
.21
131.25
.25
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the unit rate for meters per second if a car travels 374 meters in 17 seconds?
21
6358
.045
22
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A toy store, the ratio of the number of dolls to the number of teddy bears is 6 : 5. If the store has 240 dolls, how many teddy bears are in the store?
300
288
200
242
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
An airplane on autopilot took 5 hours to travel 3,475 kilometers. What is the unit rate for kilometers per hour?
735
695
17,375
.0014
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
At a supermarket, a 6-ounce bottle of brand A salad dressing costs $1.56. A 14-ounce bottle costs $3.36. A 20-ounce bottle costs $5.60. What is the best buy?
6 oz
14 oz
20 oz
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
During a thunderstorm yesterday, 600 millimeters of rain fell in 30 minutes. What is the unit rate for millimeters per minute?
.05
18,000
25
20
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Ratios, Rates, Proportions, Slope

Quiz
•
7th Grade
10 questions
7th Grade Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Proportions

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Rates & Ratios

Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
Ratios & Unit Rates

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade