7th 2-1 Ratios Rates and Unit Rates

7th 2-1 Ratios Rates and Unit Rates

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates, Ratios & Unit Rates

Rates, Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

7th Grade

19 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

Ratios, Rates, Unit Rates, and Complex Fractions

7th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Rates

Rates

4th - 8th Grade

11 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

7th 2-1 Ratios Rates and Unit Rates

7th 2-1 Ratios Rates and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Ryan Wolf

Used 18+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The ratio of boys to girls at a movie is 4 : 7. If there are 21​ girls, how many boys are at the​ movie?

12

21

33

8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store sells a package of 25 trading cards for​ $5.25. What is the unit price per​ card?

4.76

.21

131.25

.25

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What is the unit rate for meters per second if a car travels 374 meters in 17​ seconds?

21

6358

.045

22

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A toy​ store, the ratio of the number of dolls to the number of teddy bears is 6 : 5. If the store has 240​ dolls, how many teddy bears are in the​ store?

300

288

200

242

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

An airplane on autopilot took 5 hours to travel​ 3,475 kilometers. What is the unit rate for kilometers per​ hour?

735

695

17,375

.0014

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

At a​ supermarket, a​ 6-ounce bottle of brand A salad dressing costs​ $1.56. A​ 14-ounce bottle costs​ $3.36. A​ 20-ounce bottle costs​ $5.60. What is the best​ buy?

6 oz

14 oz

20 oz

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

During a thunderstorm​ yesterday, 600 millimeters of rain fell in 30 minutes. What is the unit rate for millimeters per​ minute?

.05

18,000

25

20

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?