Writing and Solving Equations and Inequalities

Writing and Solving Equations and Inequalities

8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 1 Algebra 1 Review

Unit 1 Algebra 1 Review

8th - 10th Grade

15 Qs

Writing and Solving Equations and Inequalities

Writing and Solving Equations and Inequalities

8th Grade

17 Qs

Variables on Both Sides - Word Problems

Variables on Both Sides - Word Problems

8th - 9th Grade

15 Qs

8th- Inequalities Word Problems

8th- Inequalities Word Problems

8th Grade

20 Qs

Writing Equations

Writing Equations

8th - 9th Grade

20 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

8th Grade

20 Qs

Rates, Ratios, Proportions and Percents

Rates, Ratios, Proportions and Percents

8th - 11th Grade

20 Qs

Module 1 Topic A and B Review 2020

Module 1 Topic A and B Review 2020

7th - 8th Grade

19 Qs

Writing and Solving Equations and Inequalities

Writing and Solving Equations and Inequalities

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Ana Lozoya

Used 22+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Fred buys a binder for $4.50 and six reams of paper. Latasha buys an ink cartridge for $17.50 and four reams of paper. Both spend the same amount. What is the price of one ream of paper?

$13.00

$11.00

$6.50

$1.30

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

There are two rival cab companies. Cab Company Q charges a $2.50 initial fee and $0.15 per mile. Cab Company R charges an initial fee of $1.00 and $0.20 cents per mile. After how many miles do both cab companies charge the same amount?

10

50

30

Not here

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Printing company A prints calendars for $3 each and a setup fee for $46. Printing company B prints calendars for $5 each and has a setup fee of $20. Which inequality would be used to determine when company A is less than company B?

3x+46 < 5x+20

3x+46 > 5x+20

49x < 25x

3x+20 < 5x+46

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jack and Jill purchased cell phones. Jack signed up for a plan that charges a fee of $24.00 plus $0.08 every minute she talks. Jill's plan charges a fee of $10.00 plus $0.15 every minute she talks. Which inequality could be used to determine when Jill's cell phone plan costs more than Jack's cell phone plan?

24m+0.08m > 10m+0.15m

24+0.08m < 10+0.15m

24+0.08m > 10+0.15m

24m+0.08m < 10m+0.15m

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Marie heated water in a beaker. When she began, the water had a temperature of 40 degrees, and she heated it a rate of 2.5 degrees per minute. Kathy heated water in a different beaker. When she began, the water had a temperature of 50 degrees, and she heated it at a rate of 1.5 degrees per minute. Which equation could be used to determine how many minutes passed before the water temperature in both beakers was the same?

2.5x+40=1.5x+50

2.5x+1.5x=40+50

2.5x+50=1.5x+40

40-2.5x=50-1.5x

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What is the value of z that makes the equation 6z-12=2z+60 true?

18

9

12

6

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What value of k makes the equation 8k-32=4k+4 true?

9

-7

-3

3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?