
Rates and Proportions
Quiz
•
Mathematics
•
9th - 12th Grade
•
Medium
Mary Thomas
Used 1+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
x=7
x=4
x=2
x=3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Samuel spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A car is going 50 miles per hour. A rate that describes this would have units of
Miles and cars
Miles and hours
Miles only
Hours only
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Math Unit Rate
Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Rate of Change and Slope: 8th Grade Math Challenge
Quiz
•
8th Grade - University
15 questions
Percents Proportions and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Dimensional Analysis
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Interpret Regression Models
Quiz
•
11th - 12th Grade
16 questions
Algebra 1 GMAS Review Unit 2
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Linear Regression
Quiz
•
8th - 9th Grade
20 questions
Combined Rates Problems
Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y
Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match
Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?
Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties
Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review
Quiz
•
8th - 9th Grade
