Rates and Proportions

Rates and Proportions

9th - 12th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Average Rate of Change

Average Rate of Change

9th - 11th Grade

16 Qs

5-7: Driving Data

5-7: Driving Data

11th - 12th Grade

20 Qs

Algebra 1 GMAS Review Unit 2

Algebra 1 GMAS Review Unit 2

9th - 12th Grade

16 Qs

Understanding Unit Rates and Ratios

Understanding Unit Rates and Ratios

6th Grade - University

20 Qs

Dimensional Analysis

Dimensional Analysis

9th - 12th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 9th Grade

15 Qs

Average Rate of Change

Average Rate of Change

9th - 12th Grade

10 Qs

Algebra 1 Homework 1.2 Analyzing Graphs

Algebra 1 Homework 1.2 Analyzing Graphs

8th - 10th Grade

14 Qs

Rates and Proportions

Rates and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Medium

Created by

Mary Thomas

Used 1+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Solve: 6/14 = 21/m
m=48
m=15
m=49
m=25

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

 x5=810\frac{x}{5}=\frac{8}{10}  

x=7

x=4

x=2

x=3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

2.) Find the unit rate:  395 miles in 5 hours
75 miles per hour
71 miles per hour
79 miles per hour
72 miles per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Samuel spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$.50 per pound

$1.25 per pound

$3 per pound

$2.50 per pound

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A car is going 50 miles per hour. A rate that describes this would have units of

Miles and cars

Miles and hours

Miles only

Hours only

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Water flows from a faucet at a rate of 5 gallons every 25 seconds. At this rate, how many gallons will flow from the faucet in 45 seconds?
9 gallons
5 gallons
11 gallons
40 gallons

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
A machine can pack 70 boxes of spaghetti in 5 minutes. At this rate, how many boxes can they pack in 8 minutes.
35 boxes
14 boxes
112 boxes
560 boxes

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?