7th 3-2 Connect Percent and Proportion

7th 3-2 Connect Percent and Proportion

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate and Constant of Proportionality 2

Unit Rate and Constant of Proportionality 2

6th - 7th Grade

20 Qs

March MATHness Grade 8 Week 2

March MATHness Grade 8 Week 2

6th - 8th Grade

10 Qs

3-1 & 3-2 Review

3-1 & 3-2 Review

7th Grade

15 Qs

Proportional Relationships- Summative Assessment

Proportional Relationships- Summative Assessment

7th Grade

16 Qs

Ratios, Rates, and Proportional Relationships

Ratios, Rates, and Proportional Relationships

7th Grade - University

20 Qs

Solving Multi-Step Proportional Reasoning

Solving Multi-Step Proportional Reasoning

7th Grade

10 Qs

Solve Proportional Relationship Problems

Solve Proportional Relationship Problems

7th Grade

10 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

17 Qs

7th 3-2 Connect Percent and Proportion

7th 3-2 Connect Percent and Proportion

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.3, 6.RP.A.2, 6.EE.A.2

+13

Standards-aligned

Created by

Ryan Wolf

Used 100+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A bike path is 12.5 miles. Dominic is 70​% of the way to the end. How far is Dominic on the​ path?

9.23

17.86

8.75

15.64

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.NS.A.3

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The football team has a total of 350 jerseys. There are 154 ​medium-sized jerseys. What percent of the jerseys are​ medium-sized jerseys?

42%

44%

46%

48%

Tags

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A regular tube of toothpaste costs​ $2.50 for 3.2 ounces. A travel size tube costs​ $1.00 for 1.2 ounces. Compare the prices and weights using percent to decide which is the better buy.

3.2 oz at $0.78/oz

3.2 oz at $0.83/oz

1.2 oz at $0.78/oz

1.2 oz at $0.83/oz

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Kevin went to see his favorite sports team play. His car can go 400 miles on one tank of gas. He used 30​% of the full tank of gas to get to the stadium while traveling 60 miles per hour. How long did it take Kevin to get to the​ stadium?

2hr

2.25 hr

2.5 hr

2.75 hr

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Decide whether the following situation is looking for the​ part, the​ percent, or the whole.

The 14 compact cars sold by a dealer on Monday was​ 56% of the cars sold that day.

8 Part

25 Part

25 Whole

8 Whole

Tags

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Investors buy a studio apartment for $240,000. Of this​ amount, they have a down payment of $60,000. Their down payment is what percent of the purchase​ price?

25%

40%

30%

33%

Tags

CCSS.7.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

When a volcano​ erupts, the height of the peak is reduced and the upper portion is removed. The height of a volcano after it erupted was​ 8,219.5 feet. This was​ 85% of the​ volcano's original height. What was the original​ height?

6740

9435

6987

9670

Tags

CCSS.7.EE.B.4

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?