Intervention Dividing Review Day 4

Intervention Dividing Review Day 4

7th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Percent of a Number/Proportions

Percent of a Number/Proportions

6th - 7th Grade

11 Qs

Fractions = Decimals = Percent #2

Fractions = Decimals = Percent #2

5th - 8th Grade

10 Qs

Fractions to Decimals

Fractions to Decimals

5th - 7th Grade

10 Qs

Convert Between Mixed Numbers and Improper Fractions

Convert Between Mixed Numbers and Improper Fractions

5th - 9th Grade

12 Qs

Convert Fraction/Decimal/Percent

Convert Fraction/Decimal/Percent

6th - 10th Grade

10 Qs

Fractions to Decimals

Fractions to Decimals

6th - 8th Grade

10 Qs

Decimal Quiz: Terminating and Repeating Decimals

Decimal Quiz: Terminating and Repeating Decimals

7th Grade

12 Qs

Multi-Step Word Problems

Multi-Step Word Problems

7th Grade

10 Qs

Intervention Dividing Review Day 4

Intervention Dividing Review Day 4

Assessment

Quiz

Created by

Yara Quintanilla

Mathematics

7th Grade

4 plays

Hard

9 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Convert the following fraction to a decimal.

 15\frac{1}{5} 

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Convert the following fraction to a decimal.

 54\frac{5}{4} 

5.4

.54

1.25

1.4

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Convert the following fraction to a decimal.

 35\frac{3}{5} 

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Convert the following fraction to a decimal.

 34\frac{3}{4} 

.75

7.5

.34

3.4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Convert the following fraction to a decimal.

 12\frac{1}{2} 

.12

.50

.20

5.0

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If De'Norey purchased six paletas for $6.12, how much did he pay for each paleta?

$6.12

$0.12

$1.20

$1.02

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

There are two options for buying games.


Option A: 5 games for $30
Option B: 4 games for $28

Which option is the better buy? Justify your answer.

Option A

Option B

Neither option

Both options cost the same

8.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

The cost of 12 pounds of gardening soil is $24.48. What is the constant of proportionality that relates to the cost in dollars, y, to the number of pounds of gardening soil, x?

9.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

A bookstore charges the prices shown above for each number of books. 


 Using the pattern shown, what is the price for 1 book?