Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates with Complex Fractions

Unit Rates with Complex Fractions

7th - 8th Grade

10 Qs

Connect Ratios, Rate, and Unit Rate

Connect Ratios, Rate, and Unit Rate

7th Grade - University

10 Qs

Unit Rate (intro)

Unit Rate (intro)

6th - 8th Grade

12 Qs

Ratios/Rates/Proportions

Ratios/Rates/Proportions

7th Grade

10 Qs

Unit Rate and Rate Tables

Unit Rate and Rate Tables

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 8th Grade

10 Qs

Complex Fractions and Unit Rates

Complex Fractions and Unit Rates

7th Grade

10 Qs

Skill 3-4 Quizziz

Skill 3-4 Quizziz

6th - 7th Grade

14 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Kristen Kelley

Used 6+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
12 miles in 1 hour
55 miles in 1 hour
110 miles in 1 hour
44 miles in 1 hour

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

In an animal shelter, the ratio of dogs to cats is 5 to 3. There are 25 dogs. Write and solve a proportion to find the number c of cats.

c=15

c=18

c=21

c=16

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?