Module 1 Lessons 1-10 TEST REVIEW

Module 1 Lessons 1-10 TEST REVIEW

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Year 7

Year 7

7th Grade

18 Qs

Grade 7 / second term / quiz 1 / powers and exponents

Grade 7 / second term / quiz 1 / powers and exponents

7th Grade

10 Qs

Maths

Maths

KG - 12th Grade

10 Qs

Level 2 - Review on Circles

Level 2 - Review on Circles

7th Grade

10 Qs

EASY ROUND

EASY ROUND

5th - 8th Grade

10 Qs

Y8 UNIT 7 REVIEW

Y8 UNIT 7 REVIEW

5th - 8th Grade

11 Qs

Geometry 1

Geometry 1

7th Grade

10 Qs

Mental Math term2

Mental Math term2

7th - 8th Grade

15 Qs

Module 1 Lessons 1-10 TEST REVIEW

Module 1 Lessons 1-10 TEST REVIEW

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

EDWARD UHLIR

Used 5+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate for 594 miles in 7 hours?

85 miles per hour

85 miles

85 hours

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the unit rate if you buy 3 pounds of potatoes for $4.77?

$.63 per pound

$1.59 per pound

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Saverland discount store is advertising a big sale on markers. A pack of 20 markers is $12.40, whereas a 8 pack of the same brand costs $5.20. Which is the better deal?

8 pack is $.65 per marker so is the better deal

20 pack is $.62 per marker so is the better deal

8 pack because you spend less money

20 pack because you get more markers

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

how much is week 8?

55

220

440

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

what is the unit rate?

$55 per week

$220 per week

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

is the cost proportional to the cupcakes?

yes, they have the same ratios and 0 cupcakes would be $0

no they don't have the same ratios

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

is y proportional to x?

no, the ratios are not equal

yes, the ratios are all equal

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?