Unit 2 Introducing Proportional Relationships

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+12
Standards-aligned
Nicole Ayers
Used 4+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which graph represents a proportional relationship?
Answer explanation
The graph should be a straight line through the origin (0,0).
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
5 mins • 1 pt
The graph shows the cost C in dollars of w pounds of blueberries, a proportional relationship.
Select all the true statements.
1 pound of blueberries costs $2.75
2.75 pounds of blueberries cost $1
5 pounds of blueberries cost $15.50
12 pounds of blueberries cost $33
The point (3,9) is on the graph of the proportional relationship
Answer explanation
Find the unit rate (cost of one pound) and/or use a table. TWO statements are correct.
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Andre rode his bike at a constant speed. He rode 1 mile in 5 minutes. Which of these equations represents the amount of time t (in minutes) that it takes him to ride a distance of d miles?
Answer explanation
The amount of time traveled is proportional to the distance. Multiply distance by pace (in miles per minute) to get total time.
Tags
CCSS.HSA.CED.A.1
CCSS.HSA.CED.A.2
CCSS.HSF.BF.A.1
CCSS.HSF.LE.A.1
CCSS.HSF.LE.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The two lines represent the amount of water, over time, in two tanks that are the same size. Which container is filling more quickly?
Container A is filling more quickly
Container B is filling more quickly
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
5.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Explain how you know which container is filling more quickly.
Evaluate responses using AI:
OFF
Answer explanation
The container that is filling more quickly is the one for which the graph is steeper.
Tags
CCSS.8.F.A.2
CCSS.HSF.IF.C.9
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
The table shows the weights of apples at a grocery store. Complete the RED box (weight of 2 apples) so that there is a proportional relationship between the number of apples and their weight.
Give the NUMBER ONLY, no units.
Answer explanation
To start, find the weight of ONE apple. This is your unit rate; it is also your constant of proportionality.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
The table shows the weights of apples at a grocery store. Complete the BLUE box (weight of 12 apples) so that there is a proportional relationship between the number of apples and their weight.
Give the NUMBER ONLY, no units.
Answer explanation
To start, find the weight of ONE apple. This is your unit rate; it is also your constant of proportionality.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Interpreting Graphs and Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Proportional Relationship 7RP2

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Proportional Relationships Equivalent Ratios

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios and Proportions Post-Test Review

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Exploring Ratios and Rates in Everyday Situations

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Interpreting Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Unit 2 Assessment: Introducing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade