Fractional Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Danielle Yates
Used 21+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Find the unit rate:
A cell phone company advertises that their data plan costs $17 for 2 kilobytes.
$8.50 per kilobyte
8.50 kilobytes for $1.00
$17 per kilobyte
$5 per kilobyte
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Find the unit rate:
cup for 3 batches
cup per batch
cup per batch
6 cups per batch
cup per batch
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Find the unit rate:
5 miles in hours
miles per hour
miles per hour
miles per hour
5 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Marcus can type 40 words in half a minute. Rhys can type 100 words in one and a half minutes. How many words can Marcus type per minute?
40 words per minute
80 words per minute
20 words per minute
100 words per minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
9 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
16 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Rate or Unit Rate?

Quiz
•
5th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade