7.RP Review
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Anastasia Bunthoff
Used 14+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
0.6 gallon per minute
0.67 gallon per minute
1.5 gallons per minute
3 gallons per minute
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The distance traveled by the train increases at a rate of 2 feet per second.
The distance traveled by the train increases at a rate of
1/2 foot per second.
The distance traveled by the train increases from 1 foot to 2 feet in 1 second.
The distance traveled by the train increases from 1 foot to 2 feet in 2 seconds.
Tags
CCSS.HSF.IF.B.4
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which statement BEST explains whether the graph represents a proportional relationship?
The graph represents a proportional relationship because the ratio of ounces to pounds is the same at each point.
*straight line that will cross the origin
The graph does NOT represent a proportional relationship because a line drawn through the data points does not intersect the origin.
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Mr. Reynolds goes for a morning walk.
x = minutes he has walked.
y = distance in feet he has walked
What is the meaning of the point (8,2000) on the graph?
It means that Mr. Reynolds walks 8 miles in 2,000 minutes.
It means that Mr. Reynolds walks 2,000 feet in 8 minutes.
It means that Mr. Reynolds walks 8 feet in 2,000 minutes.
Tags
CCSS.HSF.LE.B.5
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Raphael went to the store and bought 2.5 pounds of chicken breasts for $9.00.
What is the price per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A bakery sells 6 rolls for $1.50. If this relationship is graphed with the number of rolls on the x-axis and the cost on the y-axis, what is the unit rate of the graph in dollars per roll?
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sallie read an average of 1.5 books each week during the year.
Write an equation that represents the amount of books that she read (y) per week (x).
52 = 1.5x
x = 1.5y
y = 1.5x
y = 52x
Tags
CCSS.6.EE.C.9
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
No Solution or All real numbers
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Unit 8 Vocabulary
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Ecuații de gr 2
Quiz
•
1st - 10th Grade
13 questions
Lekcja14 7-8
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Congruencia de Triangulos
Quiz
•
7th - 9th Grade
13 questions
Potencias y Raices larga
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Números enteros y Expresiones algebraricas SEGUNDO
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
6. Sınıflar Tekrar Çalışması
Quiz
•
5th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
