Multi Step Word Problems
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+2
Standards-aligned
Markisha Cook
Used 12+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
$4
$2
$6
$12
Tags
CCSS.3.OA.D.8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The sum of three consecutive numbers is 72. What are the smallest of these numbers?
22
42
16
23
Tags
CCSS.8.EE.C.7B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
You bought a magazine for $5 and four erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost?
$15
$23
$5
$14
Tags
CCSS.3.OA.D.8
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Maria bought seven boxes. A week later half of all her boxes were destroyed in a fire. There are now only 22 boxes left. With how many did she start?
37
23
38
48
Tags
CCSS.3.OA.D.8
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Sumalee won 40 super bouncy balls playing horseshoes at her school's game night. Later, she gave two to each of her friends. She only has 8 remaining. How many friends does she have?
21
16
12
9
Tags
CCSS.3.OA.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Imani spent half of her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $4. What is her weekly allowance if she ended with $12?
$12
$16
$15
$21
Tags
CCSS.7.NS.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Jill sold half of her comic books and then bought sixteen more. She now has 36. With how many did she begin?
40
32
80
60
Tags
CCSS.7.EE.B.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
11 questions
Prior Knowledge Check
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Choose the Measurement
Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
Rational numbers in Real World
Quiz
•
6th Grade
10 questions
basic geometry
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Week 6 Review Quiz
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Math 6 - Ratios Review
Quiz
•
6th Grade
15 questions
ÖMER HAYYAM
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Math Quiz 2
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Order of Operations
Quiz
•
6th Grade
