Multi Step Word Problems

Multi Step Word Problems

6th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Halloween Decimal Word Problems

Halloween Decimal Word Problems

5th - 8th Grade

13 Qs

Division of Fractions

Division of Fractions

5th - 7th Grade

10 Qs

Ratio and Rate Comparison Problems

Ratio and Rate Comparison Problems

6th Grade

9 Qs

Multiply and Divide Fractions and Whole Numbers

Multiply and Divide Fractions and Whole Numbers

5th - 6th Grade

15 Qs

Multiply and Divide Fractions

Multiply and Divide Fractions

5th - 8th Grade

11 Qs

1.4 Ratio Tables

1.4 Ratio Tables

6th Grade

10 Qs

6.5B - Finding the Percent

6.5B - Finding the Percent

6th Grade

15 Qs

Multi-Step Word Problems

Multi-Step Word Problems

5th - 6th Grade

10 Qs

Multi Step Word Problems

Multi Step Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
3.OA.D.8, 8.EE.C.7B, 3.OA.A.3

+2

Standards-aligned

Created by

Markisha Cook

Used 12+ times

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

$4

$2

$6

$12

Tags

CCSS.3.OA.D.8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

The sum of three consecutive numbers is 72. What are the smallest of these numbers?

22

42

16

23

Tags

CCSS.8.EE.C.7B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

You bought a magazine for $5 and four erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost?

$15

$23

$5

$14

Tags

CCSS.3.OA.D.8

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Maria bought seven boxes. A week later half of all her boxes were destroyed in a fire. There are now only 22 boxes left. With how many did she start?

37

23

38

48

Tags

CCSS.3.OA.D.8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Sumalee won 40 super bouncy balls playing horseshoes at her school's game night. Later, she gave two to each of her friends. She only has 8 remaining. How many friends does she have?

21

16

12

9

Tags

CCSS.3.OA.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Imani spent half of her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $4. What is her weekly allowance if she ended with $12?

$12

$16

$15

$21

Tags

CCSS.7.NS.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Jill sold half of her comic books and then bought sixteen more. She now has 36. With how many did she begin?

40

32

80

60

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?