Unit Rate with Complex Fractions Work

Unit Rate with Complex Fractions Work

7th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Taula de multiplicar del 5

Taula de multiplicar del 5

6th - 12th Grade

10 Qs

Multiplicación

Multiplicación

1st - 10th Grade

10 Qs

COMPARAR Y ORDENAR NÚMEROS ENTEROS 7°

COMPARAR Y ORDENAR NÚMEROS ENTEROS 7°

7th Grade

11 Qs

EJERCICIOS VARIOS CON NÚMEROS ENTEROS

EJERCICIOS VARIOS CON NÚMEROS ENTEROS

7th Grade

12 Qs

DECIMALES, NÚMEROS MIXTOS Y FRACCIONES, ÁREA DE PRISMAS

DECIMALES, NÚMEROS MIXTOS Y FRACCIONES, ÁREA DE PRISMAS

7th Grade

14 Qs

Функции и их график

Функции и их график

7th Grade

10 Qs

数学练习3(整数加法减法运算)

数学练习3(整数加法减法运算)

1st - 10th Grade

12 Qs

Congruencia de Triangulos

Congruencia de Triangulos

7th - 9th Grade

10 Qs

Unit Rate with Complex Fractions Work

Unit Rate with Complex Fractions Work

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
7.RP.A.1, 6.RP.A.1, 7.EE.B.3

+1

Standards-aligned

Created by

Lindsey Couvillion

Used 37+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Caroline drove 350 miles in 5¼ hours. Find her unit rate.

66 2/3 miles/hour

70 miles/hour

3/250 miles/hour

350 miles/hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A small airplane used 5 2/3 gallons of fuel to fly a 2 hour trip. Find the unit rate.

11 1/3 gallons/hour

5 2/3 gallons/hour

2 5/6 gallons/hour

none of the above are correct.

Tags

CCSS.7.RP.A.1

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Maddie bought 3 1/3 yards of fabric. Her total cost was $13. What was the cost per yard? Round to the nearest whole number.

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Russel runs 9/10 of a mile in 5 minutes. How far does he run in one minute?

5 5/9 miles/minute

9/50 miles/minute

9/10 mile/minute

4 1/2 miles/minute

Tags

CCSS.7.RP.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Russel runs 9/10 of a mile in 5 minutes. How long does it take him to run one MILE?

9/50 minutes/mile

4 1/2 minutes/mile

1 1/2 minutes/mile

5 5/9 minutes/mile

Tags

CCSS.7.RP.A.1

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate if Suzie reads 45 books in 15 days.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tom swims a 1/2 mile every 1/4 hour. How far will he swim in one hour?

2

4

1/2

1/4

Tags

CCSS.7.RP.A.1

8.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

A 4.5 pound of apples costs $22.50. What is the unit price?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mike ran 1/2 mile in each 1/7 of an hour; compute the unit rate (milesper hour).

3.5

7/2

1/14

5

Tags

CCSS.7.RP.A.1