Unit Rate with Complex Fractions Work
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+1
Standards-aligned

Lindsey Couvillion
Used 37+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Caroline drove 350 miles in 5¼ hours. Find her unit rate.
66 2/3 miles/hour
70 miles/hour
3/250 miles/hour
350 miles/hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A small airplane used 5 2/3 gallons of fuel to fly a 2 hour trip. Find the unit rate.
11 1/3 gallons/hour
5 2/3 gallons/hour
2 5/6 gallons/hour
none of the above are correct.
Tags
CCSS.7.RP.A.1
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Maddie bought 3 1/3 yards of fabric. Her total cost was $13. What was the cost per yard? Round to the nearest whole number.
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Russel runs 9/10 of a mile in 5 minutes. How far does he run in one minute?
5 5/9 miles/minute
9/50 miles/minute
9/10 mile/minute
4 1/2 miles/minute
Tags
CCSS.7.RP.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Russel runs 9/10 of a mile in 5 minutes. How long does it take him to run one MILE?
9/50 minutes/mile
4 1/2 minutes/mile
1 1/2 minutes/mile
5 5/9 minutes/mile
Tags
CCSS.7.RP.A.1
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate if Suzie reads 45 books in 15 days.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tom swims a 1/2 mile every 1/4 hour. How far will he swim in one hour?
2
4
1/2
1/4
Tags
CCSS.7.RP.A.1
8.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A 4.5 pound of apples costs $22.50. What is the unit price?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mike ran 1/2 mile in each 1/7 of an hour; compute the unit rate (milesper hour).
3.5
7/2
1/14
5
Tags
CCSS.7.RP.A.1
Similar Resources on Wayground
13 questions
Matemática
Quiz
•
7th Grade
14 questions
346 NMMS ધો7 ગણિત પ્ર2
Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
F1 - Discount
Quiz
•
7th Grade
10 questions
TUGAS MAT 5 - LUAS DAN VOLUME KUBUS
Quiz
•
1st - 12th Grade
9 questions
مساحة الدائرة
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Sports Math
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
MATEMATIK SPM : Poligon
Quiz
•
1st - 12th Grade
13 questions
五年级数学(长度2)
Quiz
•
1st - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Christmas Math
Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Solving Two Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
