Unit Rate with Complex Fractions Work

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned

Lindsey Couvillion
Used 29+ times
FREE Resource
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Caroline drove 350 miles in 5¼ hours. Find her unit rate.
66 2/3 miles/hour
70 miles/hour
3/250 miles/hour
350 miles/hour
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A small airplane used 5 2/3 gallons of fuel to fly a 2 hour trip. Find the unit rate.
11 1/3 gallons/hour
5 2/3 gallons/hour
2 5/6 gallons/hour
none of the above are correct.
Tags
CCSS.6.NS.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Maddie bought 3 1/3 yards of fabric. Her total cost was $13. What was the cost per yard? Round to the nearest whole number.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Russel runs 9/10 of a mile in 5 minutes. How far does he run in one minute?
5 5/9 miles/minute
9/50 miles/minute
9/10 mile/minute
4 1/2 miles/minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Russel runs 9/10 of a mile in 5 minutes. How long does it take him to run one MILE?
9/50 minutes/mile
4 1/2 minutes/mile
1 1/2 minutes/mile
5 5/9 minutes/mile
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate if Suzie reads 45 books in 15 days.
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tom swims a 1/2 mile every 1/4 hour. How far will he swim in one hour?
2
4
1/2
1/4
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
8.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A 4.5 pound of apples costs $22.50. What is the unit price?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Mike ran 1/2 mile in each 1/7 of an hour; compute the unit rate (milesper hour).
3.5
7/2
1/14
5
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Similar Resources on Quizizz
10 questions
7th Grade Math Review: Proportionality

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Ratios and Rates Unit 3: 7th

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit rates with fractions 7th hour

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Proportional Equations, Tables & Graphs

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Unit Rate #3

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade