Slope - Proportional Relationships

Slope - Proportional Relationships

8th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

M7 procenta 1 %

M7 procenta 1 %

5th - 9th Grade

14 Qs

Formatif Sistem Koordinat Kartesius

Formatif Sistem Koordinat Kartesius

8th Grade

10 Qs

Ecuación de primer grado

Ecuación de primer grado

KG - 12th Grade

16 Qs

Day 4: Warm - UP / Review

Day 4: Warm - UP / Review

8th Grade

15 Qs

Mathematics

Mathematics

7th - 8th Grade

10 Qs

math

math

7th Grade - University

11 Qs

Conocimientos Previos

Conocimientos Previos

5th - 10th Grade

15 Qs

เก็บคะแนน บทที่ 3 สมบัติเลขยกกำลัง

เก็บคะแนน บทที่ 3 สมบัติเลขยกกำลัง

8th Grade

10 Qs

Slope - Proportional Relationships

Slope - Proportional Relationships

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Medium

CCSS
7.RP.A.2D, 6.RP.A.1, 8.EE.B.6

+6

Standards-aligned

Created by

Dana Hardock

Used 198+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
What is the unit rate in this proportional relationship?
60 miles/1 hour
120 miles/ 2 hours
1 mile/ 1 hour

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the slope (in miles per hour) based on the table?

45

90

135

2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Find the slope of the line that passes through the points (2, 4) and (6, 12)
1/2
-1/2
2
-2

Tags

CCSS.8.EE.B.6

CCSS.8.F.B.4

CCSS.8.SP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the slope for the following graph?

80

20

40

160

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the slope of the graph?

6 words per minute

25 words per minute

50 words per minute

150 words per minute

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
How much money would you make in 6 hours?
$44
$9
$54
$45

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Find the unit rate:  $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples?
$1.00 per pound
$3.60 per pound
$1.20 per pound
$1.10 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?