Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Slope as Unit Rate

Slope as Unit Rate

7th - 9th Grade

13 Qs

Scale Factor and Scale

Scale Factor and Scale

7th Grade

20 Qs

Scale Factor

Scale Factor

7th - 8th Grade

16 Qs

Similar Figures

Similar Figures

7th - 8th Grade

20 Qs

Similarity and Scale Factor

Similarity and Scale Factor

7th Grade - University

12 Qs

Scale Factor

Scale Factor

7th Grade

11 Qs

Angles and Triangles

Angles and Triangles

7th Grade

20 Qs

Geometry Triangles

Geometry Triangles

6th - 7th Grade

19 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Lisette Richard

Used 13+ times

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Chloe is 64 inches tall . There are 2.54 centimeters in 1 inch. What is Chloe's height in centimeters?

56.54 cm

13.72 cm

162.56 cm

152.40

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What is the solution set for the inequality 4 - 5g > 39?

g > -7

g < -7

g < 7

g > 7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A boat traveled 27 miles in 2 hours. At this rate, how many miles will the boat travel in 1/2 hour?

13.5 miles

6.75 miles

3.375 miles

24.5 miles

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The front faces the door and the window are similar rectangles that have the dimensions shown. What is h, the height of the window in centimeters?

66 cm

186 cm

150 cm

Not here

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which of the following situations does NOT have a unit rate of 5?

Ben paid $12.50 for 2.5 lb of beef jerky at Buc-ee's.

In 3 hours, Skylar ran 15 miles.

Amanda earned $40 after babysitting for 8 hours.

Aidan bought 5 pencils for $2.50.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Tareq pays $85.60 for 5 pounds of steak. What is the price per pound of steak?

$427.5

$17.10

$1.70

$22.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?