7th-Eureka Math Module 1 Lesson 1-10 Review
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+3
Standards-aligned
Josefina Bahena
Used 34+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate for 420 miles in 7 hours?
420 miles
7 hours
60 miles per hour
420 miles in 7 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate of 360 customers in 30 days?
12 customers per day
360 customers per day
30 days per customer
360 customers in 30 days
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate in 40 meters in 16 seconds?
640 meters per second
16 seconds per meter
40 meters per second
2.5 meters per second
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate in $7.96 for 5 pounds?
$1.59 per pound
$7.96 per pound
$5.00 per pound
2.96 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Is the following table proportional? Why?
No it's not proportional because it does not have the same constant
Yes it is proportional because it has the same constant
I do not know
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The table below shows the relationship between the number of cars sold and the amount of money earned by the car salesperson. Is the amount of money earned, in dollars, proportional to the number of cars sold?
No it's not proportional because it does not have the same constant
Yes it is proportional because it has the same constant
I do not know
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Determine whether or not the following graphs represent two quantities that are proportional to each other.
Proportional
Not Proportional
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
12.13 Review
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Algebraic Expression Quiz
Quiz
•
7th Grade
15 questions
7th Grade Math - Test Review (Algebra)
Quiz
•
7th Grade
20 questions
PROPORTIONS REVIEW
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Test 4.3: Transformations
Quiz
•
7th Grade
12 questions
ATS MATHS Y9 M8
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Grade 7 Equations & Inequalities
Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Navigating Envision 7th Grade
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Solving 2-step equations
Quiz
•
7th Grade
