7th-Eureka Math Module 1 Lesson 1-10 Review

7th-Eureka Math Module 1 Lesson 1-10 Review

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

16 - Additional Unit 8 Vocabulary

16 - Additional Unit 8 Vocabulary

7th Grade

20 Qs

Mathcounts practice

Mathcounts practice

6th - 8th Grade

10 Qs

Year 7 Maths Quiz 8

Year 7 Maths Quiz 8

7th Grade

18 Qs

Setting Up Proportions using Similar Figures

Setting Up Proportions using Similar Figures

6th - 8th Grade

10 Qs

Bell Work 1/21

Bell Work 1/21

7th Grade - University

10 Qs

Unit 1 Review

Unit 1 Review

6th - 7th Grade

12 Qs

Proportions and Ratios

Proportions and Ratios

7th Grade

12 Qs

Scale Factor 2

Scale Factor 2

7th Grade

10 Qs

7th-Eureka Math Module 1 Lesson 1-10 Review

7th-Eureka Math Module 1 Lesson 1-10 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2D, 7.RP.A.2A

+3

Standards-aligned

Created by

Josefina Bahena

Used 34+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit rate for 420 miles in 7 hours?

420 miles

7 hours

60 miles per hour

420 miles in 7 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit rate of 360 customers in 30 days?

12 customers per day

360 customers per day

30 days per customer

360 customers in 30 days

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit rate in 40 meters in 16 seconds?

640 meters per second

16 seconds per meter

40 meters per second

2.5 meters per second

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit rate in $7.96 for 5 pounds?

$1.59 per pound

$7.96 per pound

$5.00 per pound

2.96 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Is the following table proportional? Why?

No it's not proportional because it does not have the same constant

Yes it is proportional because it has the same constant

I do not know

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The table below shows the relationship between the number of cars sold and the amount of money earned by the car salesperson. Is the amount of money earned, in dollars, proportional to the number of cars sold?

No it's not proportional because it does not have the same constant

Yes it is proportional because it has the same constant

I do not know

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Determine whether or not the following graphs represent two quantities that are proportional to each other.

Proportional

Not Proportional

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?