
dividing decimals
Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Medium
Nicole Burgos
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Mr. Dodd filled the gas tank on is lawn mower with 3.8 gallons of gas. He mowed his yard 10 times on the same tank of gas. He used the same amount of gas each time. How much gas did he use each time?
0.038
0.38
38
380
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Kimberly scored a total of 35.08 points in four events for her gymnastic competition. If she scored the same amount in each event, how many points did she score on each?
8.77
8.67
0.877
87.7
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What is 63.2 divided by 5?
12.63
12.87
12.64
12.65
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Corrine has 10 pounds of trail mix to divide into 8 bags. How much trail mix will go in each bag?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Mrs. Rice bought 27 books for the class. What was the cost for one book if she spent a total of $67.50?
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Skaičių daugyba 6 kl.
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Podsumowanie wiadomości o liczbach całkowitych
Quiz
•
5th - 6th Grade
13 questions
Wyrażenia algebraiczne
Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
ASTS MTK KELAS 5 2023-2024
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Counting in 6
Quiz
•
5th Grade
15 questions
מספרים עשרוניים כפל חילוק 10 100 1000
Quiz
•
5th - 7th Grade
13 questions
Tabla del 6
Quiz
•
3rd - 6th Grade
9 questions
Tambah dan Tolak Isi padu Cecair Tahun 5
Quiz
•
5th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
11 questions
Single Digit Divisor Long Division
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
12 questions
Adding and subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding & Subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Exploring Christmas Math Word Problems
Interactive video
•
1st - 5th Grade
15 questions
Add and subtract fractions unlike denominators
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals
Quiz
•
5th Grade
