dividing decimals

dividing decimals

5th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Factors and Multiples

Factors and Multiples

5th Grade

10 Qs

PERIMETER AND AREA OF 2D SHAPES

PERIMETER AND AREA OF 2D SHAPES

5th - 6th Grade

10 Qs

Equations

Equations

5th - 6th Grade

12 Qs

KUIZ MATEMATIK TAHUN 6

KUIZ MATEMATIK TAHUN 6

5th - 6th Grade

15 Qs

Numbers

Numbers

4th - 5th Grade

10 Qs

Matematik Tahun 5 - NOMBOR PERDANA

Matematik Tahun 5 - NOMBOR PERDANA

5th Grade

10 Qs

NATIONAL MATHEMATICS DAY

NATIONAL MATHEMATICS DAY

5th Grade - Professional Development

10 Qs

分数练习

分数练习

1st - 12th Grade

10 Qs

dividing decimals

dividing decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

Created by

Nicole Burgos

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Mr. Dodd filled the gas tank on is lawn mower with 3.8 gallons of gas. He mowed his yard 10 times on the same tank of gas. He used the same amount of gas each time. How much gas did he use each time?

0.038

0.38

38

380

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Kimberly scored a total of 35.08 points in four events for her gymnastic competition. If she scored the same amount in each event, how many points did she score on each?

8.77

8.67

0.877

87.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

 A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?

$2.41
$2.49
$2.40
$2.08

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

What is 63.2 divided by 5?

12.63

12.87

12.64

12.65

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Corrine has 10 pounds of trail mix to divide into 8 bags. How much trail mix will go in each bag? 

0.125 trail mix
12.5 pounds
1.25 pounds
12.5 trail mix

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Mrs. Rice bought 27 books for the class.  What was the cost for one book if she spent a total of $67.50?

$2.13
$0.21
$0.25
$2.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?