Unit Rates Quiz

Unit Rates Quiz

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th - 7th Grade

16 Qs

Pre- al: fractional rates

Pre- al: fractional rates

7th - 8th Grade

14 Qs

Unit Rate, Rates & Proportions

Unit Rate, Rates & Proportions

7th Grade

20 Qs

Unit Rates and Unit Prices

Unit Rates and Unit Prices

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rates Practice

Unit Rates Practice

6th - 7th Grade

17 Qs

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade

20 Qs

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

7th Grade

19 Qs

Unit Rates Quiz

Unit Rates Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 3.OA.A.3

+1

Standards-aligned

Created by

Katie Dickerson

Used 6+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

0.125 pounds per dollar

$35 per pound

$8 per pound

$5 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

20 customers per hour

15 customers per hour

16 customers per hour

12 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

It costs $6 to buy 2 pounds of fish tank gravel. What is the unit rate in dollars per pound?

3 dollars per pound

2 dollars per pound

12 dollars per pound

5 dollars per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A realtor visits 12 houses in 3 hours. What is the unit rate in houses per hour?

10 houses per hour

4 houses per hour

13 houses per hour

3 houses per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Abby can read 5 books in 15 hours. What is the unit rate in books per hour?

3 books per hour

15 books per hour

5 books per hour

1 book per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

$7 per hour

$17.40 per hour

$6 per hour

$6.80 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1 per pound

$1.25 per pound

$2 per pound

$1.50 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?