Problem Solving with Proportions (Check-In Pathway 2)

Problem Solving with Proportions (Check-In Pathway 2)

Assessment

Quiz

Created by

Stephanie Werner

Mathematics

8th Grade

12 plays

Hard

Student preview

quiz-placeholder

20 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

You can buy 2 hot dogs for $3. How much would it cost to buy 4 hot dogs?

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

At an amusement park, the line for a roller-coaster is moving 4 feet every 15 minutes. At this rate, how many minutes will it take for a person at the back of the 50-foot line to reach the front of the line to ride the roller-coaster??

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Abby estimates that she can solve 12 math problems in 45 minutes. How long should it take her to do 20 math problems?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

At the Copy Shoppe, 18 copies cost $1.08. At this rate, how much will 40 copies cost?

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

If 3 Twinkies cost $1 a the Circle K, how much will it cost to buy 15 Twinkies?

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

The ratio of teachers to students at Norwood Middle School is 1:30. If there were 120 students, how many teachers would be needed?

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

To make lemonade, you need 6 lemons and 8 cups of water. How many lemons do you need if you have 24 cups of water?

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?