
Unit Rate
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
CALLIE NEIL
Used 4+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If you can type 1000 words in 50 minutes, then how many words per minute can you type?
10
15
20
25
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Harriet paid $350.00 for 7 fruit trees. If each of the trees cost the same, what is the cost for one tree?
40
50
60
70
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You can get 600 calories from eating 10 apples. How many calories can you get from eating 1 apple?
45
50
55
60
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
12 oz of trail mix costs $3.20. What is the cost per ounce?
$0.31
$0.35
$0.42
$0.45
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The cost of 20 pounds of cat food is $50. What is the cost per pound of cat food?
$2.00
$2.50
$3.00
$3.50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The Jackson family drove 460 miles in 10 hours. Which is the unit rate in fraction form?
30
35
40
46
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Are the ratios 6:13 and 30:65 equivalent?
yes
no
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
What is the meaning of unit rate?
the lowest possible number
the speed
the rate for 1 of something
the unit of measurement
Similar Resources on Wayground
10 questions
EXTENSION WEEK TWO QUIZ
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Circumference & Area of Circles (Intro)
Quiz
•
7th Grade
10 questions
QUIZ #2 Aritmetika Sosial
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Obliczenia procentowe
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Daily Maths
Quiz
•
5th - 10th Grade
10 questions
Proportionality
Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Porcentajes Sencillos 1Eso
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Aritmética
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
7th spiral #13
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Scatterplot Associations
Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Basic Probability
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides
Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One Step Equations
Quiz
•
6th - 12th Grade
