Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Kecepatan dan Debit

Kecepatan dan Debit

4th - 8th Grade

10 Qs

Parametrics Quiz

Parametrics Quiz

KG - University

10 Qs

อัตราส่วน ร้อยละ ม.1

อัตราส่วน ร้อยละ ม.1

7th Grade

9 Qs

Central Tendency (Ungrouped Data)

Central Tendency (Ungrouped Data)

7th Grade

10 Qs

MATH QUIZ

MATH QUIZ

7th Grade

10 Qs

เลขยกกำลัง ชุดที่ 2 ปี 2566

เลขยกกำลัง ชุดที่ 2 ปี 2566

6th - 8th Grade

10 Qs

Rate and Math Problems

Rate and Math Problems

7th - 12th Grade

10 Qs

Números Enteros (Z)

Números Enteros (Z)

1st Grade - Professional Development

12 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

CALLIE NEIL

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you can type 1000 words in 50 minutes, then how many words per minute can you type?

10

15

20

25

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Harriet paid $350.00 for 7 fruit trees. If each of the trees cost the same, what is the cost for one tree?

40

50

60

70

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You can get 600 calories from eating 10 apples. How many calories can you get from eating 1 apple?

45

50

55

60

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

12 oz of trail mix costs $3.20. What is the cost per ounce?

$0.31

$0.35

$0.42

$0.45

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The cost of 20 pounds of cat food is $50. What is the cost per pound of cat food?

$2.00

$2.50

$3.00

$3.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Jackson family drove 460 miles in 10 hours. Which is the unit rate in fraction form?

30

35

40

46

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Are the ratios 6:13 and 30:65 equivalent?

yes

no

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

What is the meaning of unit rate?

the lowest possible number

the speed

the rate for 1 of something

the unit of measurement