Managing Inventory

Quiz
•
Education
•
University
•
Medium
Ratna Juwita
Used 15+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
A major challenge in inventory management is to maintain a balance between inventory investment and customer service.
TRUE
FALSE
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
▶Work-in-process inventory is devoted to maintenance, repair, and operating materials
TRUE
FALSE
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
20 sec • 1 pt
▶ABC analysis classifies inventoried items into three groups, usually based on annual units or quantities used
TRUE
FALSE
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is NOT one of the four main types of inventory?
raw material inventory
work-in-process inventory
maintenance/repair/operating supply inventory
safety stock inventory
finished-goods inventory
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
▶Which of the following statements about ABC analysis is FALSE?
ABC analysis is based on the presumption that controlling the few most important items produces the vast majority of inventory savings.
In ABC analysis, "A" items should have tighter physical inventory control than "B" or "C" items have.
In ABC analysis, forecasting methods for "C" items may be less sophisticated than for "A" items.
ABC analysis is based on the presumption that all items must be tightly controlled to produce important cost savings.
Criteria other than annual dollar volume, such as high holding cost or delivery problems, can determine item classification in ABC analysis.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A product has a demand of 4000 units per year. Ordering cost is $20, and holding cost is $4 per unit per year. The EOQ model is appropriate. The cost-minimizing solution for this product will cost ________ per year in total annual inventory (holding and setup) costs.
$400
$800
$1200
Zero; this is a class C item.
Cannot be determined because the unit price is not known.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A product has a demand of 4000 units per year. Ordering cost is $20, and holding cost is $4 per unit per year. The cost-minimizing solution for this product is to order:
all 4000 units at one time
200 units per order
every 20 days.
10 times per year
none of the above
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
7 questions
TEST YOUR BRAIN

Quiz
•
University
10 questions
ACMB333 T7

Quiz
•
University
10 questions
Comprehension Assessments

Quiz
•
University
10 questions
C4_Supply Chain Integration

Quiz
•
University
10 questions
COST OF PRODUCTION, SHORT AND LONG RUN

Quiz
•
University
10 questions
Logistics and Supply Chain Management

Quiz
•
University
13 questions
Preliminary 1 sesi 1

Quiz
•
University
10 questions
Ratio Analysis

Quiz
•
University - Professi...
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade