
Writing Equations 2
Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Hard
Stephenie Wright
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What equation matches this situation?
John wants to buy an MP3 Player that costs $30.98. How much change did he receive if he gives the cashier $40.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A rental car agency charges $30.00 per day plus per mile $0.15. Another rental car agency charges $36.00 per day plus $0.10 per mile. Which equation could be used to determine how many miles would have to be driven in one day for both rental agencies to cost the same amount to rent?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
I can join video club A for $25.00 and rent videos for $1.00 each. Or, I can join video club B for $15.00 and rent videos for $2.00 each. Write an equation that could be used to determine how many rentals would be needed for the price to be equal.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The Frederick County Fair costs $15.00 to get in and $2.50 per ride, while the Montgomery County Fair costs $10.00 to get in and $3.00 per ride. Which equations could be used to determine how many rides you would need to go on for both fairs to be of equal value?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
At Gamestop you can buy a Xbox One for $150.00 and each game to go with it would cost $24.00. Or, you can buy a Playstation 4 for $180.00 and each game for $20.00. Write an equation to determine how many games would need to be purchased for the cost to be equal?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Mary has been offered two jobs. Job A has a starting salary of $36,000 and a raise of $1500 every year. Job B has a starting salary of $29,000 and a raise of $2500 every year. Write an equation to determine how many years would Mary's salary be the same at both companies.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Carol wants to join a dance studio. Studio A charges $100.00 for the entry fee and $45.00 per class, while Studio B charges $125.00 for the entry fee and $30.00 per class. Write an equation to determine how many classes would need to be taken for the price to be equal?
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
0 questions
equations
Quiz
•
0 questions
Writing Equations
Quiz
•
0 questions
multi-step equations retake
Quiz
•
0 questions
Equations and Inequalities Review
Quiz
•
0 questions
3-1/3-2 QUIZ
Quiz
•
0 questions
Lesson 16- Writing Two-Step Equations
Quiz
•
0 questions
Quiz 11/4 - Solving multistep equations
Quiz
•
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Function or Not?
Quiz
•
8th Grade
9 questions
8th U4L8 Quiz Review Game
Quiz
•
8th Grade
