Ratios and Rates

Ratios and Rates

7th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

SEATWORK #1:INTEGERS AND THE NUMBER LINE

SEATWORK #1:INTEGERS AND THE NUMBER LINE

7th Grade

10 Qs

分数的约分

分数的约分

1st - 12th Grade

12 Qs

แบบทดสอบเรื่อง  ค่าเฉลี่ยเลขคณิต

แบบทดสอบเรื่อง ค่าเฉลี่ยเลขคณิต

7th Grade - University

11 Qs

(三年级) 数据处理

(三年级) 数据处理

1st - 12th Grade

16 Qs

Solving Equations Review - Mixed!

Solving Equations Review - Mixed!

7th - 12th Grade

15 Qs

Ejercicios de matemáticas.

Ejercicios de matemáticas.

1st - 10th Grade

10 Qs

Front End Estimation with decimals (Gr 6 Mental Math Unit 5)

Front End Estimation with decimals (Gr 6 Mental Math Unit 5)

5th - 7th Grade

10 Qs

คณิตศาสตร์ ป.6

คณิตศาสตร์ ป.6

1st Grade - University

10 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3A, 7.RP.A.1

+2

Standards-aligned

Created by

Lana Izatt

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Are these ratios equivalent?

3:2 and 6:1

Yes

No

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Yes

No

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Fill in the values in the table below to create a recipe

equivalent to 2 cups of flour to 1/2

cup of sugar. When you use 4 cups of flour, how many cups of sugar do you need to use?

1 cup

1/2 cup

2 cups

2 1/2 cups

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Fill in the values in the table below to create a recipe

equivalent to 4 cups of flour to 1 cup of sugar.

When you use 1/2 cups of flour, how many cups of sugar do you need to use?

1 cup

1/2 cup

2 cups

1/8 cup

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Fill in the values in the table below to create a recipe

equivalent to 4 cups of flour to 1 cup of sugar.

How many cups of flour do you need to use if you have 1 1/2 cups of sugar?

1 cup

6 cup

2 cups

8 cup

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit price.

4 bottles of soda for $2.36

$1.69

$6.36

$9.44

$0.59

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit price.

200 pencils for $40.00

$0.20

$2.00

$5.00

$80.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?