Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
5th - 7th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Anna Essink
Used 4+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Write as a unit rate: 9 dollars for 3 cans of tuna
$9 per can
$3 per can
$27 per can
$0.30 per can
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Write as a unit rate: $36 for 6 movie tickets
$36 per ticket
$0.16 per ticket
$6 per ticket
$216 per ticket
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Write as a unit rate: 145 miles on 9 gallons of gas
145 miles per gallon
0.062 miles per gallon
16.11 miles per gallon
9 miles per gallon
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?
The 12-pack
The 6-pack
They're the same
Neither, I prefer Coke
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rate Problems

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Comparing Unit Rates (Tables & Word Problems)

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
Ratios Rates and Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
18 questions
unit rates and proportions

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Ratios and Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Percent Equation and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
15 questions
Hersheys' Travels Quiz (AM)

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
PBIS-HGMS

Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Lufkin Road Middle School Student Handbook & Policies Assessment

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd Grade
17 questions
MIXED Factoring Review

Quiz
•
KG - University
10 questions
Laws of Exponents

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Characterization

Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Multiply Fractions

Quiz
•
6th Grade