Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Practice Problem
•
Easy
Standards-aligned
Leann Lambert
Used 23+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: 100 people in 4 rows
25 people per row
400 people
40 people in each row
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit price: $900 for 5 days
$180 per day
$4500 each
45 days
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: 385 miles in 7 hours
55 miles per hour
2,695 miles
70 miles per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: 18 people in 6 cars
3 people per car
108 people
6 people per car
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: 2,500 tickets in 10 days
250 tickets per day
25 tickets per day
250 tickets in 10 days
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit price: $47 for 4 shirts
$11.75 per shirt
$188
$18.80 per shirt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: 9 cups of flour for 3 recipes
3 cups of flour per recipe
12 cups of flour
27 cups each
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
11 questions
Multiplication and Division
Quiz
•
5th Grade
12 questions
Math Challenge
Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
OpenUp 6th Math 1.18 Practice Problems and Vocab
Quiz
•
6th Grade
10 questions
5th & 4th Grade PSSA Math Review
Quiz
•
4th - 5th Grade
12 questions
Choosing suitable units
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ripasso
Quiz
•
5th - 6th Grade
19 questions
'HOPE PROBE'
Quiz
•
4th - 5th Grade
13 questions
PLACE VALUE 9 DIGITS
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Decimals
Quiz
•
5th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Converting Mixed Numbers and Improper Fractions
Quiz
•
4th - 5th Grade
10 questions
Multiplying Fractions
Quiz
•
5th Grade
