Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Easy
Standards-aligned
Leann Lambert
Used 23+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: 100 people in 4 rows
25 people per row
400 people
40 people in each row
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit price: $900 for 5 days
$180 per day
$4500 each
45 days
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: 385 miles in 7 hours
55 miles per hour
2,695 miles
70 miles per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: 18 people in 6 cars
3 people per car
108 people
6 people per car
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: 2,500 tickets in 10 days
250 tickets per day
25 tickets per day
250 tickets in 10 days
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit price: $47 for 4 shirts
$11.75 per shirt
$188
$18.80 per shirt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate: 9 cups of flour for 3 recipes
3 cups of flour per recipe
12 cups of flour
27 cups each
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Rate (Solving Word Problems)

Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Proportions and Unit rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Comparing Unit Rates (Tables & Word Problems)

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates in Tables

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Unit Rates, Proportions

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Common Denominators

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
7 questions
Volume Review

Lesson
•
5th Grade