Unit 5 Review GT

Unit 5 Review GT

7th Grade

36 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportionality Review

Proportionality Review

7th Grade

33 Qs

Proportionality

Proportionality

7th - 8th Grade

33 Qs

Comparing and Scaling

Comparing and Scaling

7th Grade

40 Qs

Unit 4 Review

Unit 4 Review

6th - 8th Grade

31 Qs

cycle 1 Review

cycle 1 Review

7th Grade - University

35 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

6th - 8th Grade

33 Qs

Lesson 4 Proportional Relationships

Lesson 4 Proportional Relationships

7th Grade

32 Qs

11-13 Weekly Wrap Up Honors

11-13 Weekly Wrap Up Honors

7th Grade

35 Qs

Unit 5 Review GT

Unit 5 Review GT

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Angela Cook

Used 26+ times

FREE Resource

36 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Three pounds of candy costs $12.75. What is the cost per pound?

$4.25/ lb

$4/ lb

$4.50/ lb

$4.30/ lb

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

The cost to rent a bike is $37 for 4 hours. How much does it cost to rent the bike for 1 hour?

$9.25

$9

$9.30

$148

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

There are 1,672 calories in 4 servings of icecream. How many calories are in 1 serving?

418 calories/serving

420 calories/serving

400 calories/serving

6,688 calories/serving

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

A recipe for cookies calls for 4 cups of chocolate chips for 20 cookies. How many cups of chocolate chips are in 1 cookie?

0.2 cups

5 cups

0.5 cups

0.4 cups

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Mel bought 4 pounds of jelly beans for $12.98. What is the unit price per pound? (Round your answer to the nearest cent)

$3.24/ lb

$3.25/ lb

$3.20/ lb

$3.00/ lb

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Jay's motorcycle averages 28 miles per gallon. What is the closest to the amount of gas he will use to travel 616 miles?

20 gallons

26 gallons

25 gallons

22 gallons

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Skyler earns $612.50 for 35 hours of work. At this rate, how much will she earn in 40 hours?

$17.50

$535.94

$700

$21,437.50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?