
Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Matthew Duffy
Used 2+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
19 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the ratio of total shapes to circles?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the ratio of red apples to green apples
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A sixth-grade math teacher can grade 25 homework assignments in 20 minutes. Is he working at a faster rate or slower rate than grading 36 homework assignments in 30 minutes?
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which represents the relationship of oranges to total fruit?
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
21 questions
Statistics Practice Quiz
Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Volume of Rectangular Prisms & Cylinders
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Pythagorean Theorem Review
Quiz
•
7th - 8th Grade
16 questions
Let's Taco 'Bout Inequalities
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Proportions
Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
Equations Word Problem Practice
Quiz
•
7th Grade
15 questions
NSCAS Math 7 Review #1
Quiz
•
7th Grade
21 questions
Slope of a Graph
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
