5.02 Unit Rate

5.02 Unit Rate

Assessment

Assessment

Created by

Katie Carparelli

Mathematics

8th Grade

5 plays

Easy

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

2.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

3.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

4.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

5.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

6.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

7.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

8.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?

9.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

If Dana makes 18 calls in 6 hours, how many calls does she make in 1 hour?

10.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

If there are 45 seats in 9 rows, how many seats are there in 1 row?

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?