You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

5.02 Unit Rate
Assessment
•
Katie Carparelli
•
Mathematics
•
8th Grade
•
5 plays
•
Easy
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE
2 mins • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE
2 mins • 1 pt
3.
MULTIPLE CHOICE
2 mins • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE
2 mins • 1 pt
5.
MULTIPLE CHOICE
2 mins • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE
2 mins • 1 pt
What was the price PER gallon?
7.
MULTIPLE CHOICE
2 mins • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
8.
MULTIPLE CHOICE
2 mins • 1 pt
You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?
9.
MULTIPLE CHOICE
2 mins • 1 pt
10.
MULTIPLE CHOICE
2 mins • 1 pt
Explore all questions with a free account
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd
•
3rd Grade
15 questions
Grade 3 Simulation Assessment 1
•
3rd Grade
20 questions
math review
•
4th Grade
19 questions
HCS Grade 5 Simulation Assessment_1 2425sy
•
5th Grade
16 questions
Grade 3 Simulation Assessment 2
•
3rd Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice
•
6th Grade
13 questions
Cinco de mayo
•
6th - 8th Grade
20 questions
Reading Comprehension
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
5 questions
8.MG.1-5 Quizizz Day 2
•
6th - 8th Grade
15 questions
8TH GRADE MATH SBAC REVIEW PART 3
•
8th Grade
37 questions
Math 8 SOL Review
•
8th Grade
5 questions
8.MG.1-5 Quizizz Day 1
•
6th - 8th Grade
21 questions
Scatter Plots
•
8th Grade
31 questions
Grade 8 FAST MATH Review
•
8th Grade
25 questions
Absolute Value
•
6th - 8th Grade
5 questions
8.PS/PFA Quizizz Day 5
•
6th - 8th Grade