Mrs. Josephine wrote this equation on the board and asked her students to solve for the unknown number and to show their work.
Which statement is true based on the students’ work?
3rd Grade Multiplication/Division Unit Assessment
Quiz
•
Mathematics
•
3rd Grade
•
Hard
Abby [EGE]
Used 28+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Mrs. Josephine wrote this equation on the board and asked her students to solve for the unknown number and to show their work.
Which statement is true based on the students’ work?
Jonathan is correct and he used the relationship between multiplication and division.
Mandy is correct and she used an array.
Steven is correct and he used a strip diagram.
Jonathan and Mandy are correct because 7 groups of 8 is 64.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Brandon wants to determine how many groups of 9 can be made from 63. Which of the following equations will not help him solve this problem?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Wilma has 63 marbles. 21 of the marbles are removed and the rest are equally separated into 7 containers. How many marbles are in each container?
42 marbles, because 63 – 21 = 42.
9 marbles, because 63 ÷ 7 = 9.
3 marbles, because 21 ÷ 7 = 3.
6 marbles, because 42 ÷ 7 = 6.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Jackson has several packs of gum that each contains 5 pieces. If he has a total of 70 pieces of gum, which representation does not show a way to find the number of packs Jackson has?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Kevin has 8 boxes, each containing 3 yoyos. He wants to put an equal number of these yoyos into 6 goodie bags, shown above. If Kevin uses all the yoyos, how many yoyos will be in each goodie bag?
2 yoyos
4 yoyos
17 yoyos
24 yoyos
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Chicken strips meals include fries and a drink. Which of the following statements describes the relationship in the table above?
The number of meals plus 15 is the cost.
The number of meals is 15 more than the cost.
The cost times 6 is the number of meals.
The cost divided by 6 is the number of meals.
7.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
Coach Smith is picking teams to run a race during P.E. class today. He wants each team to have 8 runners. If there are 72 students in P.E., how many teams will Coach Smith be able to make?
Evaluate responses using AI:
OFF
15 questions
Multiplication 4s and 5s
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Subtracting 4 Digit Numbers
Quiz
•
3rd - 4th Grade
10 questions
Addition and Subtraction with Regrouping
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Module 1 Topic A & B
Quiz
•
3rd Grade
15 questions
Simple Multiplication Word Problems
Quiz
•
3rd Grade - University
12 questions
Place Value & Multi-Digit Addition and Subtraction
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
VLA: Multiplication & Division Word Problems
Quiz
•
3rd Grade
12 questions
Multiplication and Division Word problems (2-step)
Quiz
•
3rd Grade
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Perimeter of Polygons!
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Math Review
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 5th Grade
25 questions
2.4A Add Subtract within 20 quickly: set 3
Quiz
•
1st - 3rd Grade
16 questions
Multiplying by MULTIPLES OF 10
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
multiplication and division facts
Quiz
•
3rd Grade