You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

CC3 Checkpoint 3
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Megan Lown
Used 4+ times
FREE Resource
24 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?
16 customers
10.5 customers
7.5 customers
14 customers
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
400 miles
325 miles
575 miles
650 miles
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Ratios and Rates
Quiz
•
4th - 7th Grade
20 questions
Ratios and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
20 questions
C&S Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Ratio Table and Unit Rate
Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Dividing Fractions & Simplifying Complex Fractions
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Introduction to Ratios, Rates, and Unit Rates
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Rates
Quiz
•
6th Grade - University
21 questions
Unit Rate/ Proportions
Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Taxes
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Human Body Systems and Functions
Interactive video
•
6th - 8th Grade
19 questions
Math Review
Quiz
•
3rd Grade
45 questions
7th Grade Math EOG Review
Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
31 questions
6th Grade Math EOG Review
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review
Quiz
•
6th Grade
47 questions
NC 6th Grade EOG Math Review - Released Test 2015
Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
Mean, Median, Mode, and Range
Quiz
•
6th Grade
