Write an equation, use a variable for the unknown number, solve:
Myles and 4 of his friends pay $6 each to see the school play. He spends $4 to buy a treat for himself and he also buys an ELA sweater. If he spent $49, how much was the sweater?
My Math 4th grade 2nd benchmark part 2
Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Hard
Allison Villastrigo
Used 11+ times
FREE Resource
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Write an equation, use a variable for the unknown number, solve:
Myles and 4 of his friends pay $6 each to see the school play. He spends $4 to buy a treat for himself and he also buys an ELA sweater. If he spent $49, how much was the sweater?
$21
$24
$15
$30
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
1,023
123
1,030
1,230
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
21
20 R3
21 R2
20 R4
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Divide 3 or 4 digit numbers:
3,696 6 =
614
66
6,146
616
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
This month, Isla read 216 pages in total. She reads 8 pages each day she reads. How many days did Isla read this month?
27
25
34
26
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Caroline is putting her 76 books on the shelf. If she can fit 7 books on each shelf, how many books will be on the shelf that is NOT full?
4 books
7 books
2 books
6 books
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Divide with zeros in the quotient:
7,105 7 =
1,105
1,015
115
1,150
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
Write an equation to solve the problem. Use a variable for the unknown.
Ethan was sorting his birthday favors. He used 5 bags of balloons, 3 bags of candy, and 6 packages of pencils to fill small treat bags for one class. Large treat bags take twice as many supplies as small bags. If he wants to make large treat bags for all 4 of the 4th grade classes, how much many packages of pencils will he need?
12 packages
24 packages
36 packages
48 packages
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 mins • 1 pt
8 students stayed after school to help in the library. Mrs. Thompson asked them to add labels to 46 picture books and 42 chapter books. If each student added labels to the same number of books, how many did each student get to do?
10 books
12 books
48 books
11 books
10 questions
Interpreting Remainders
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Word Problems
Quiz
•
4th Grade - University
13 questions
Division - Strip Diagrams (one and two step)
Quiz
•
4th Grade
11 questions
Division Story Problems
Quiz
•
4th Grade - University
12 questions
Multiplication/Division Word Problem Practice
Quiz
•
4th - 5th Grade
13 questions
4th grade Unit 2 Math Test Review
Quiz
•
4th Grade
10 questions
Single Step Word Problems
Quiz
•
4th Grade
14 questions
Division Word Problems Up to 4 Digit
Quiz
•
4th Grade - University
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Addition and Subtraction
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 5th Grade
20 questions
Multiplication and Division Facts
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Summer Trivia
Quiz
•
1st - 5th Grade
20 questions
Math review
Quiz
•
4th Grade