Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rate of Change and Constant Rate of Change

Rate of Change and Constant Rate of Change

7th Grade - University

15 Qs

Mid Unit 3 Check

Mid Unit 3 Check

7th Grade

10 Qs

Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

Unit Rates and Graphing Proportional Relationships

7th Grade

15 Qs

Unit Rates and Better Buy

Unit Rates and Better Buy

6th - 8th Grade

15 Qs

Proportions

Proportions

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

10 Qs

Interpreting Slope & Y-Intercept

Interpreting Slope & Y-Intercept

7th Grade

15 Qs

Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

Unit Rate with Tables, Graphs, and Equations

6th - 7th Grade

13 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
8.F.B.4, 6.EE.C.9, 6.RP.A.1

+6

Standards-aligned

Created by

Jesus Villela

Used 1+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Formulate the equation for the table given.
y = 1/3x
y = 3x
y = 1/2x

Tags

CCSS.6.EE.C.9

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Calculate the rate of change.
1
2
11
Not a constant slope/Non-Linear

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.IF.B.6

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image
Analyze the point (3, 27). What does the point represent? 
The point (3,27) represents 27 shirts for $3. 
The point (3,27) represents $27 for 3 shirts. 

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Taylor can write 6 words per minute
Taylor can write 25 words per minute
Taylor can write 50 words per minute
Taylor can write 150 words per minute

Tags

CCSS.8.EE.B.5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is the constant rate of change between the quantities in the table?

$1 per hour

$40 per hour

$5 per hour

$10 per hour

Tags

CCSS.HSF-LE.A.1B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?