
Constant Rate of Change
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+6
Standards-aligned
Jesus Villela
Used 1+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.EE.C.9
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.8.F.B.4
CCSS.HSF.IF.B.6
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.8.EE.B.5
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the constant rate of change between the quantities in the table?
$1 per hour
$40 per hour
$5 per hour
$10 per hour
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
13 questions
Ratios & Unit Rates
Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Unit Rates
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rate of Change from a Graph
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
7th Grade Unit Rate Practice
Quiz
•
7th Grade
13 questions
Unit Rate & Proportions
Quiz
•
7th Grade
7 questions
7.RP.A.1 Unit Rate
Quiz
•
7th Grade
11 questions
Constant Rate of Change
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Finding the unit rate
Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26
Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying
Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting
Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Adding Integers Review
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Additive Inverse and Absolute Value
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Operations with integers
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Adding Integers
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Combining Like Terms and Distributive Property Practice
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
