Unit Rates, Rates, and Proportions

Unit Rates, Rates, and Proportions

7th Grade

19 Qs

Student preview

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates, Unite Rates, Proportions

Rates, Unite Rates, Proportions

7th Grade - University

15 Qs

Ratios/Rates/Unit Rate

Ratios/Rates/Unit Rate

7th Grade

16 Qs

Unit 2.1 Unit Rates

Unit 2.1 Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Rates Proportions and Applications

Rates Proportions and Applications

7th Grade - University

15 Qs

Rates & Unit Rates

Rates & Unit Rates

5th - 7th Grade

15 Qs

Unit Rate, Rates & Proportions

Unit Rate, Rates & Proportions

7th Grade

20 Qs

Unit Rates, Rates, and Proportions

Unit Rates, Rates, and Proportions

Assessment

Quiz

Created by

Breyanne Willis

Mathematics

7th Grade

1 plays

Medium

19 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
What is the quotient of these fractions in lowest terms?
6/40
6/10
3/5
12/20

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Harry mowed eight lawns and earned $96. How much did he earn for each lawn?
$96
$12
$768
$8

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Water flows from a faucet at a rate of 5 gallons every 25 seconds. At this rate, how many gallons will flow from the faucet in 45 seconds?
9 gallons
5 gallons
11 gallons
40 gallons

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
A machine can pack 70 boxes of spaghetti in 5 minutes. At this rate, how many boxes can they pack in 8 minutes.
35 boxes
14 boxes
112 boxes
560 boxes

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
One snowy day, the snow was falling at a rate of 3 inches per hour.  If it kept snowing at the same rate, now many inches would accumulate in 2½ hours
7 ½  inches
6 ½ inches
5 ½ inches

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which is the "better buy"?  A 12 ounce can of corn for $1.92 of  a 20 ounce can of corn for $3.00?
They are the same
The  20 ounce can
The 12 ounce can

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?