Solving Equations and Inequalities Review - Grade 7

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Joanne Lyle
Used 52+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Add 8 to both sides of the equation, and then multiply both sides of the equation by 5.
Subtract 8 from both sides of the equation, and then multiply both sides of the equation by 5.
Add 8 to both sides of the equation, and then divide both sides of the equation by 5.
Subtract 8 from both sides of the equation, and then divide both sides of the equation by 5.
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Nizar buys one cake for $2.30 and mini-bagels for $0.95 each. He spends a total of $16.55. Assume there is no sales tax where Nizar lives.
(BEFORE you click on your answer, write the equation in your notebook because you will need it for the next question.)
Part A: Which equation represents the situation?
2.30c + 0.95 = 16.55, where c represents the number of cakes.
2.30m + 0.95 = 16.55, where m represents the number of mini-bagels.
0.95m + 2.30 = 16.55, where m represents the number of mini-bagels.
0.95c + 2.30 = 16.55, where c represents the number of cakes.
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Solve the equation you chose from question #2 and then select the statement that represents the solution to the equation.
Nizar bought 15 cakes.
Nizar bought 15 mini-bagels.
Nizar bought 6 cakes.
Nizar bought 6 mini-bagels.
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
. Orlianys bought 14 pencils that each cost the same amount and a sharpener that cost $8.50. The items she bought cost a total of $20.54 before tax was added.
Which equation would help you find p, the cost of each pencil?
(BEFORE you click on your answer, write the equation in your notebook because you will need it for the next problem.)
14p + 8.50 = 20.54
8.50p + 14 = 20.54
20.54p + 8.50 = 14
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Using your equation from the previous question, solve it to find the cost of each pencil.
Each pencil cost $0.76
Each pencil cost $0.14
Each pencil cost $0.86
Each pencil cost $2.07
Tags
CCSS.6.EE.B.7
6.
MULTIPLE SELECT QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Your middle school is having an international dessert tasting. Admission into the dessert tasting is $5, and each dessert you purchase costs $0.30.
Part A: Which inequality represents the possible number of desserts, d , that can be purchased with $8 ? (BEFORE you click on your answer, copy the inequality in your notebook because you will need to use it for the next question.)
Tags
CCSS.7.EE.B.4B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
One-Step Equations and Properties

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Solving multi-steps equations (easy)

Quiz
•
6th - 7th Grade
14 questions
One-Step Equations (+/- only)

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Steps to Solving Equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Two-Step Equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Solving Two-step Linear Equations

Quiz
•
7th - 12th Grade
15 questions
What is the Next Step to Solving the Equation?

Quiz
•
7th Grade
15 questions
How to solve two-step Equations

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade