Unit Rates Assessment
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Scott Keglovits
Used 2+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At Hannaford Grocery, strawberries cost $2.99 for 2 pounds. What is the unit rate cost of strawberries/ pound? *(Round to the nearest penny)
$1.49
$1.50
$5.98
$6.00
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Price Chopper Market strawberries are $3.99 for 3 lbs. Determine the unit rate and then select which store has the better unit price/ strawberries.
Price Chopper Market
Hannaford Grocery
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Potatoes are on sale at both Hannaford Grocery and Price Chopper Market. At Hannaford Grocery, a 𝟓 𝐥𝐛. bag of potatoes cost $𝟐. 𝟖𝟓, and at Price Chopper Market a 𝟕 𝐥𝐛. bag of potatoes costs $𝟒. 𝟐𝟎. What is the difference between the unit prices of potatoes/lb from each store?
You pay 4 cents more for potatoes at Hannaford Grocery
Tou pay 57 cents more for potatoes at Hannaford Grocery
You pay 60 cents more for potatoes at Price Chopper Market
You pay 3 cents more for potatoes at Price Chopper Market
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
It took Kyle 8 hours to drive 456 miles. What was her unit rate (mi/hr) for this trip?
0.0175 mi/hr
448 mi/hr
57 mi/hr
3,648 mi/hr
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The ratio of miles to the number of hours is 434 to 7. What is the unit rate?
62 mi/hr
3,038 mi/hr
62 hr/mi
3,038 hr/mi
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
1 min • 1 pt
The ratio of the number of laps to the number of minutes is 5 to 4. Select ALL that are correct that represents the unit ratio of laps/minutes.
1.25 laps/minute
0.8 laps/minute
20 laps/minute
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
18 questions
Mental Math 5
Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
Time
Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
Expanded Form Math
Quiz
•
2nd Grade - University
15 questions
Reflections on Coordinate Planes
Quiz
•
6th Grade - University
12 questions
Winning Wednesday Quiz 5 - Year 6
Quiz
•
6th Grade
11 questions
CLASS SIXTH
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Distance, Time, and Speed
Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
P3 04-06-22 Q3 Mean, Median, Mode, and Range
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
