Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

9th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Venn & Tree Diagrams

Venn & Tree Diagrams

8th - 9th Grade

20 Qs

Factoring Polynomials

Factoring Polynomials

8th - 9th Grade

22 Qs

Slope! Finding M and B on a Graph

Slope! Finding M and B on a Graph

9th - 10th Grade

17 Qs

Quadratic Vocabulary

Quadratic Vocabulary

9th - 10th Grade

20 Qs

Pythagoras and cubes

Pythagoras and cubes

9th Grade

15 Qs

Unit 1 Review

Unit 1 Review

9th - 12th Grade

16 Qs

Solving Equations Review - Mixed!

Solving Equations Review - Mixed!

7th - 12th Grade

15 Qs

Order of Operations

Order of Operations

9th - 12th Grade

20 Qs

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.NS.B.3

+3

Standards-aligned

Created by

Alyssa Hanson

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

A bag of marbles comes with 3 blue marbles, 2 red marbles, and 5 yellow marbles. What is the ratio of red to yellow?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

20 sec • 1 pt

Ten soccer players were going to a soccer tournament with their three coaches. What is the ratio of coaches to players? 

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Patrick has 2 black, 3 red, and 5 white toy cars. What is the ratio of red toy cars to ALL the toy cars? 

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

There are 10 girls for every 12 boys. What is the ratio of girls to all students?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

3 mins • 1 pt

A package of pens contains 3 red pens, 4 black pens, 2 blue pens, and 1 purple pen. Select true statements based on the scenario.

Blue to Total: 2 to 10

Total to Red: 9 to 4

Red to Blue: 3 to 2

Purple to Black: 4 to 1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?

$14 for 8 pounds

$1.75 per pound

$0.57 per pound

$1.70 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Kim traveled 450 miles in 6 hours. What is the unit rate?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?