
Unit Rate Quiz
Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Alyssa Hanson
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 1 pt
A bag of marbles comes with 3 blue marbles, 2 red marbles, and 5 yellow marbles. What is the ratio of red to yellow?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
20 sec • 1 pt
Ten soccer players were going to a soccer tournament with their three coaches. What is the ratio of coaches to players?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
5 mins • 1 pt
Patrick has 2 black, 3 red, and 5 white toy cars. What is the ratio of red toy cars to ALL the toy cars?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
There are 10 girls for every 12 boys. What is the ratio of girls to all students?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
3 mins • 1 pt
A package of pens contains 3 red pens, 4 black pens, 2 blue pens, and 1 purple pen. Select true statements based on the scenario.
Blue to Total: 2 to 10
Total to Red: 9 to 4
Red to Blue: 3 to 2
Purple to Black: 4 to 1
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Bryce pays $14 for 8 pounds of strawberries. What does he pay per pound?
$14 for 8 pounds
$1.75 per pound
$0.57 per pound
$1.70 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
5 mins • 1 pt
Kim traveled 450 miles in 6 hours. What is the unit rate?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Order of Operations
Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
Factoring Polynomials
Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Direct Proportion
Quiz
•
9th - 11th Grade
15 questions
MATH 9 SPECIAL PARALLELOGRAM
Quiz
•
9th Grade
15 questions
Monday NJSLA Review
Quiz
•
4th Grade - University
20 questions
mixed squares and cubes
Quiz
•
7th - 10th Grade
15 questions
Parallelogram
Quiz
•
9th Grade
15 questions
Unit 1 - Week 1 Quiz
Quiz
•
9th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
33 questions
Algebra 1 Semester 1 Final 2025
Quiz
•
8th - 10th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Songs Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Function or Not a Function
Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Test Your Christmas Trivia Skills
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Holiday Trivia!
Quiz
•
9th Grade
