Direct Proportion

Direct Proportion

7th - 12th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Chapter 1 review

Chapter 1 review

6th - 7th Grade

12 Qs

Unitary method

Unitary method

6th - 8th Grade

10 Qs

discount, markdown practice

discount, markdown practice

7th Grade

15 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

9th Grade

13 Qs

Unit Rates with Decimals

Unit Rates with Decimals

6th - 8th Grade

10 Qs

Linear Functions and Equations in Real-World Scenarios

Linear Functions and Equations in Real-World Scenarios

8th Grade - University

10 Qs

Linear Equations in Real-Life Scenarios: Grade 8 Math Quiz

Linear Equations in Real-Life Scenarios: Grade 8 Math Quiz

8th Grade - University

10 Qs

Write and Analyze Equations for Real-World Costs

Write and Analyze Equations for Real-World Costs

8th Grade - University

10 Qs

Direct Proportion

Direct Proportion

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 12th Grade

Hard

Created by

Samuel Kent

Used 22+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

12 bread rolls cost £3.60. How much do 7 bread rolls cost?

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

12 pens cost £3.60. How much do 7 pens cost?

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

12 pens cost £3.60. How much do 14 pens cost?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

12 pens cost £3.60. How much do 42 pens cost?

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

24 pens cost £3.60. How much do 42 pens cost?

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

24 pens cost £3.60. How much do 14 pens cost?

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

24 pens cost £7.20. How much do 14 pens cost?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?