Unit Price or Better Buy?

Unit Price or Better Buy?

Assessment

Quiz

Other

5th - 7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Susan Stephens

Used 2+ times

FREE Resource

Student preview

quiz-placeholder

7 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?

4 cookies per dollar
6 cookies per dollar
9 cookies per dollar
1/9 dollars per cookie

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A 30 oz. jar of mayonnaise is on sale for $3.00.
What is the price PER ounce?

$2.60
$1.00
$0.01
$0.10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which is the better buy?

22 Staplers for $330 or 4 Staplers for $80

22 Staplers

4 Staplers

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which is the better buy?

5 Calculators for $105 or 24 Calculators for $552

5 calculators

24 calculators

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price per gallon?

$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2