Unit Price or Better Buy?
Quiz
•
Other
•
5th - 7th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Susan Stephens
Used 2+ times
FREE Resource
Student preview

7 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A 30 oz. jar of mayonnaise is on sale for $3.00.
What is the price PER ounce?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better buy?
22 Staplers for $330 or 4 Staplers for $80
22 Staplers
4 Staplers
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better buy?
5 Calculators for $105 or 24 Calculators for $552
5 calculators
24 calculators
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price per gallon?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Other
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Context Clues
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Main Idea and Details
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Christmas Trivia for Kids
Quiz
•
5th Grade