Coin Word Problems

Coin Word Problems

KG - Professional Development

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Hungry Alligator

Hungry Alligator

3rd Grade

10 Qs

LOGARITHMS

LOGARITHMS

9th - 12th Grade

12 Qs

MyMathCh2 Addition Vocab Gr3

MyMathCh2 Addition Vocab Gr3

3rd Grade

10 Qs

KUIS STATISTIKA AWAL BAG.2

KUIS STATISTIKA AWAL BAG.2

12th Grade

15 Qs

Tarea 20 nov tablas de multiplicar del #8 y #9.

Tarea 20 nov tablas de multiplicar del #8 y #9.

3rd Grade

10 Qs

Simple Interest

Simple Interest

11th Grade - University

12 Qs

Ôn tập kiểm tra môn Toán giữa học kì II

Ôn tập kiểm tra môn Toán giữa học kì II

4th Grade

10 Qs

Mathcounts practice

Mathcounts practice

6th - 8th Grade

10 Qs

Coin Word Problems

Coin Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

KG - Professional Development

Easy

CCSS
4.MD.A.2

Standards-aligned

Created by

Tiffany Webb

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Scarlett has $5.10, and her sister gives her 2 quarters. How much money does Scarlett have?

$5.60

$5.40

$4.65

$6.60

Tags

CCSS.4.MD.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

I bought five oranges for 10 cents each. How much did I spend altogether?

39 cents

70 cents

50 cents

10 cents

Tags

CCSS.4.MD.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Lucas has 2 one-dollar bills, 3 dimes, and 3 nickels. How much money does Lucas have?

$2.45

$2.30

$1.45

$1.65

Tags

CCSS.4.MD.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Julia bought some apples for $2.50 and blueberries for $1.25. How much money did she spend in all?

$1.65

$1.75

$2.75

$3.75

Tags

CCSS.4.MD.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Ben bought popcorn that cost 39 cents and cotton candy that cost 23 cents. How much money did he spend?

32 cents

62 cents

72 cents

22 cents

Tags

CCSS.4.MD.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Owen has $2.35, and he spends 1 dime and 3 nickels. How much money does he have?

$2.60

$2.50

$3.45

$5.30

Tags

CCSS.4.MD.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The corn costs 30 cents. How many dimes do you need to buy it?

5

7

2

3

Tags

CCSS.4.MD.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?