10.1 Best buys

10.1 Best buys

7th - 10th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

MA.2D - Direct Variation

MA.2D - Direct Variation

9th Grade

8 Qs

AB-6.7/BC-6.9 Classwork

AB-6.7/BC-6.9 Classwork

9th - 12th Grade

13 Qs

Multiplication of Integers

Multiplication of Integers

7th - 8th Grade

10 Qs

Equations with Variables

Equations with Variables

6th - 7th Grade

10 Qs

Classifying Numbers

Classifying Numbers

9th - 12th Grade

15 Qs

Introduction to Integers I

Introduction to Integers I

7th - 8th Grade

14 Qs

Probability - tree diagrams

Probability - tree diagrams

6th - 10th Grade

13 Qs

Probability Tree Diagrams

Probability Tree Diagrams

9th - 10th Grade

14 Qs

10.1 Best buys

10.1 Best buys

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 10th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 3.MD.A.2, 4.MD.A.2

Standards-aligned

Used 10+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Choose the best buy for drain cleaner.

1 litre for $1.10

2 litres for $2.28

3 litres for $3.60

4 litres for $4.88

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Choose the best value for internet connection.

4 months for $98

8 months for $145.80

12 months for $288.60

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Choose the best buy for pizza bases.

1 for $1.25

2 for $2.45

3 for $3.90

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Choose the best value for bottled water

500 mL for $1.05

1 L for $2.00

2 L for $4.30

Tags

CCSS.3.MD.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Choose the best value for toilet rolls.

4 rolls for $2.79

6 rolls for $4.85

18 rolls for $14.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Choose the best value for batteries.

4 for $6.79

6 for $7.80

12 for $15.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Choose the best value for tins of Milo.

500 g for $4.20

1 kg for $7.90

2 kg for $15.00

Tags

CCSS.4.MD.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?