2 Step Word Problems

2 Step Word Problems

3rd Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

3.4K Solve: 1 and 2-Step Mult. and Division

3.4K Solve: 1 and 2-Step Mult. and Division

3rd - 5th Grade

10 Qs

2 Step Word Problems

2 Step Word Problems

3rd Grade

9 Qs

Multi Digit Multiplication

Multi Digit Multiplication

3rd Grade

10 Qs

3rd Grade Math Quiz

3rd Grade Math Quiz

3rd Grade

10 Qs

3.OA.1 and 3.OA.3 Story Problems

3.OA.1 and 3.OA.3 Story Problems

3rd Grade

10 Qs

Multiplication and Division Problem-Solving

Multiplication and Division Problem-Solving

3rd Grade

10 Qs

3rd Grade Multiplication Assessment

3rd Grade Multiplication Assessment

3rd Grade

10 Qs

Multiplication and Division Problem Solving

Multiplication and Division Problem Solving

3rd Grade

10 Qs

2 Step Word Problems

2 Step Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Medium

CCSS
3.OA.D.8, 3.OA.A.3, 6.EE.B.7

Standards-aligned

Created by

madison miller

Used 6+ times

FREE Resource

6 questions

Show all answers

1.

DRAW QUESTION

5 mins • 1 pt

Darie bought 3 packages of cookies. Each package had the same number of cookies. He opened one package and gave 4 away. Now Darie has 17 cookies left. How many cookies were in each package?

Media Image

Tags

CCSS.3.OA.D.8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Mariah is buying books at the bookstore. She buys 3 used books and 2 new books for $35. The new books cost $17. Each used book cost the same amount. What is the price of each used book?

5

6

7

4

Tags

CCSS.3.OA.D.8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

DeMya is bought 5 packages of pencils. Each package had the same number of pencils. She opened one package and gave 4 to her team. Now DeMya has 16 pencils. How many pencils are in each package?

3

5

7

4

Tags

CCSS.3.OA.A.3

4.

DRAW QUESTION

5 mins • 1 pt

Immanuel is buying candy for class. He buys 2 bags of jolly ranchers and 2 bags of tootsie rolls for $14. The tootsie rolls cost $6. Each bag of Jolly Ranchers cost the same. What is the price of each bag of Jolly Ranchers?

Media Image

Tags

CCSS.6.EE.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jordyn is buying shirts at the store. She buys 4 long sleeve shirts and 2 short sleeve shirts for $37. The short sleeve shirts cost $9. Each long sleeve shirt cost the same amount. What is the price of each long sleeve shirt?

7

4

12

8

Tags

CCSS.3.OA.D.8

6.

DRAW QUESTION

5 mins • 1 pt

Wesley is buying movies at the store. He buys 1 old movie and 3 new movies for $15. The new movie cost $3. Each new movie cost the same. How much does each new movie cost?

Media Image

Tags

CCSS.3.OA.D.8