Multiplication Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
3rd - 5th Grade
•
Hard
Standards-aligned
Haylee Poston
Used 32+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
There is a bag of candy that costs $8. You buy 8 bags. Then you buy 6 cans of soda for $3 each. How much money do you spend?
$24
$48
$64
$82
Tags
CCSS.3.OA.D.8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Miss Giles is taking the school on a field trip. On Monday she has 987 students say they are coming. On Tuesday she finds out 236 more students will be coming. Each van holds 6 people. How many vans will she need to get every student to the field trip?
204
165
206
40
Tags
CCSS.4.OA.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The Microsoft Software Company is trying to figure out how much money they need to pay all of their employees. They have 729 engineers, 8,082 mangers, and 1,392 programmers. Each employee gets $9. How much money do they need to pay all of their employees?
6,561
10,203
91,827
72,738
Tags
CCSS.4.OA.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Joe has 24 apples. Bob has 7 times as many apples as Joe. They are combining their apples and putting them in bags of 8. How many bags do they have in all?
4
21
24
56
Tags
CCSS.4.OA.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Roger has 732 bricks to build a wall. He buys 30 more bricks. He then uses 586 bricks. How many bricks does he have left?
556
176
1,348
146
Tags
CCSS.3.OA.D.8
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Sally has 6452 raspberries. She wants to make 7 raspberry pies. Each pie uses 743 raspberries. BUT her brother comes in a takes 1,545 raspberries to make his own pies. Does Sally have enough raspberries to make her seven pies?
Yes
No
Tags
CCSS.4.OA.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Lydia had 40 brownies. She got 112 more brownies. She decided to divide all of the brownies with three of her friends and herself. How many brownies will everyone get if they split them evenly?
10
28
38
51
Tags
CCSS.3.OA.D.8
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Division and Multiplication Variables

Quiz
•
3rd Grade - University
11 questions
My Math 4th Grade Check My Progress 9.1-9.4

Quiz
•
4th Grade
10 questions
Adding and Subtracting

Quiz
•
3rd - 4th Grade
16 questions
Basic Word Problems

Quiz
•
4th Grade - University
10 questions
Mixed Word Problems

Quiz
•
3rd Grade
12 questions
Division: Sharing to make equal groups

Quiz
•
3rd Grade
11 questions
Division Problem Solving

Quiz
•
4th Grade - University
15 questions
Word Problems Maths Quiz

Quiz
•
3rd Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
10 questions
Common Denominators

Quiz
•
5th Grade
6 questions
Spiral Review 8/5

Quiz
•
4th Grade
10 questions
Place Value

Quiz
•
3rd Grade
7 questions
Volume Review

Lesson
•
5th Grade
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
12 questions
New Teacher

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Basic multiplication facts

Quiz
•
4th Grade