Ratio and Proportions 4
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Renee Randall
Used 7+ times
FREE Resource
Enhance your content
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If 1/4 of a gallon of paint is enough for 1/3 of a room, how much pain woul you need to pain four rooms?
3/4 of a gallon
1/12 of a gallon
3 gallons
12 gallons
Tags
CCSS.5.NF.B.7A
CCSS.5.NF.B.7C
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 1/5 of a cup of sugar makes 1/2 dozen cookies, how much sugar would you need to make 48 cookies?
1 and 3/5 cups of sugar
1/10 cups of sugar
2/5 cups of sugar
48 cups of sugar
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
30 sec • 1 pt
At a candy store you get 7 lollipops for $16.10. How much would it cost to buy 6 lollipops?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A video game store was selling games 5 for $102.05. What would be the cost for 3 games?
$20.41
$61.23
$35.00
$15.00
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sold 4 packs of paper for $7.44. How much would it cost if you bought 5 packs?
$5.95
$1.49
$1.86
$9.30
Tags
CCSS.7.EE.B.3
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
30 sec • 1 pt
The book fair sold 5 books for $25.85. How much would 6 books cost?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
At the store, beef jerky was $27.52 for 2 pounds. How much would 5 pounds of beef jerky cost?
$13.76
$5.50
$68.80
Tags
CCSS.6.NS.B.3
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you can read 7/8 of a chapter in 1/3 hour, how long will it take you to read 12 chapters?
7/24 of an hour
4 and 12/21 of an hour
2 and 5/8 of an hour
Tags
CCSS.7.RP.A.1
Similar Resources on Wayground
9 questions
Potenciación y Radicación
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Défis de Noël
Quiz
•
1st - 9th Grade
10 questions
Sumas y restas de números positivos y negativos
Quiz
•
7th Grade
10 questions
raíces cuadradas
Quiz
•
1st - 10th Grade
10 questions
trigonometri
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Perbandingan (Skala)
Quiz
•
7th Grade
10 questions
MATEMATIKA 7 GRADE BILANGAN BULAT
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Fracciónes
Quiz
•
2nd - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
20 questions
ELA Advisory Review
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplication and Division Unknowns
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Exploring Digital Citizenship Essentials
Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Distribute and Combine Like Terms
Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
proportional relationships in tables graphs and equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Combining Like Terms
Quiz
•
7th - 8th Grade
27 questions
Calculate Operations with Rational Numbers
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Solving two-step equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Two Step Equations
Quiz
•
7th - 8th Grade
