7th Expressions and Equations Review

7th Expressions and Equations Review

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

NJSLA Test Prep #2

NJSLA Test Prep #2

7th Grade

10 Qs

Operations with Rational Numbers

Operations with Rational Numbers

6th - 8th Grade

11 Qs

Grade 6 | Unit 6: Expressions and Equations | End-of-Unit Assessment (A)

Grade 6 | Unit 6: Expressions and Equations | End-of-Unit Assessment (A)

6th Grade - University

11 Qs

7th Grade Review All Operations with Rational Numbers

7th Grade Review All Operations with Rational Numbers

7th - 8th Grade

14 Qs

March MATHness Grade 7 Week 2

March MATHness Grade 7 Week 2

6th - 8th Grade

10 Qs

7th Grade ERB Review

7th Grade ERB Review

7th Grade

15 Qs

7.EE Part 1 Review

7.EE Part 1 Review

6th - 8th Grade

14 Qs

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

7th Expressions and Equations Review

7th Expressions and Equations Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Kelsey Webb

Used 16+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Clara goes miniature golfing. She pays $7.50 for an admission ticket and $6.25 for each round she golfs. The total amount Clara pays for admission and the number of rounds she golfs is $26.25. Which equation can be used to determine the number of rounds, x, that Clara golfs?

  6.25x + 7.50 = 26.25

  6.25x − 7.50 = 26.25

  7.50x + 6.25 = 26.25

  7.50x − 6.25 = 26.25

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which expression is equivalent to 7a − 8 − 12a + 4?

  -9a

  31a

  -5a − 4

  19a + 12

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A worker at a snack stand opened a new box of cups. The first day, the worker used 30 cups from the box. The second day, the worker used 15% of the remaining cups in the box. A total of 90 cups were used on the second day. What was the original number of cups in the box before any cups were used?

400

570

630

800

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Bob buys eggs and potatoes at a store.

• He pays a total of $25.92.

• He pays $2.57 for the eggs.

• He buys 5 bags of potatoes that each cost the same amount.

Which equation can be used to determine the cost, x, of each bag of potatoes?

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which expression is equivalent to (−18) − 64n?

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which expression is equivalent to n + n − 0.18n?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?