EEL213-1

EEL213-1

4th - 5th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Short Term Financing

Short Term Financing

1st Grade - Professional Development

10 Qs

Component 3 - Revenue/Costs Part 1 -Topic 3

Component 3 - Revenue/Costs Part 1 -Topic 3

1st - 12th Grade

10 Qs

Cost Accounting

Cost Accounting

1st Grade - Professional Development

10 Qs

Component 3 - Revenue/Costs Part 2 - Topic 4

Component 3 - Revenue/Costs Part 2 - Topic 4

1st - 12th Grade

12 Qs

Marginal costing

Marginal costing

1st - 12th Grade

7 Qs

CHAPTER 3 _FACILITIES LAYOUT AND PROCESS STRATEGY

CHAPTER 3 _FACILITIES LAYOUT AND PROCESS STRATEGY

1st Grade - University

10 Qs

Fixed and Running Costs

Fixed and Running Costs

5th Grade - University

10 Qs

Types of Contract

Types of Contract

4th Grade

7 Qs

EEL213-1

EEL213-1

Assessment

Quiz

Business, Professional Development, Fun

4th - 5th Grade

Medium

Created by

Education 10x

Used 223+ times

FREE Resource

7 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The expenditure you incur in a business are called “Profits”.

True

False

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The Costs that we incur on product that we have to sell to the customers, are called as “................... Costs”.

Ads

Product

Place

Money

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Roy is selling paintings. His costs are ........................

Paints, drawing board and brushes

Electricity for Lights

Nails and hammer

All

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Iva starts a garage. She pays rent for the place even when she has no car to repair. This rent is her ..................... cost

fixed

variable

regular

sunk

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Costs that do not change.

fixed cost

variable cost

sunk cost

no cost

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The more products you produce, costs will increase. Which is this cost ?

Variable

Fixed

Money

Profit

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Theo sells tea. He spends $10 for one tea. How much is his cost if he sells 20 teas ?

$200

$20

$10

$2