One & Two step Problems

One & Two step Problems

3rd Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

shapes and pattern

shapes and pattern

3rd Grade

10 Qs

Unit 1

Unit 1

3rd - 4th Grade

16 Qs

P4 Fractions

P4 Fractions

3rd Grade

14 Qs

Quiz#1

Quiz#1

3rd Grade

10 Qs

Math Summative Assessment Grade 3

Math Summative Assessment Grade 3

3rd Grade

12 Qs

2D shapes

2D shapes

3rd - 5th Grade

15 Qs

Numbers to 10000 (D)

Numbers to 10000 (D)

3rd - 4th Grade

15 Qs

Addition

Addition

3rd Grade

15 Qs

One & Two step Problems

One & Two step Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Hard

CCSS
3.OA.D.8, 3.OA.A.3, 2.OA.C.4

+1

Standards-aligned

Created by

Terrell Davis

Used 9+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A bookstore has 3 boxes of books. Each box has 10 books. A day, the bookstore sold 15 book. How many books still need to be sold?

30

15

45

18

Tags

CCSS.2.OA.C.4

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Molly bought 2 packs of pens and a notebook for $11. The notebook cost each $3. Each pack of pens cost the same amount. What is the price of each pack of pens

4

22

14

8

Tags

CCSS.3.OA.D.8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Jen put 9 photos in her album. She put 3 on each page. How many pages of photos are in Jen's album?

12

3

6

27

Tags

CCSS.3.OA.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Coach T bought 6 Footballs. The footballs were on sale for $3 each. Coach T used a $45 gift card to pay for the footballs. How much did Coach T get back?

$18

38

$27

12

Tags

CCSS.3.OA.D.8

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Henry took 8 boxes and arranged them into stacks of 4. How many stacks did Henry make?

32

4

12

16

Tags

CCSS.3.OA.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Trey wants to buy a jersey that cost $85. Five parents each donate $7 for the jersey. How much more money is needed for the jersey?

$35

$50

$12

$49

Tags

CCSS.3.OA.D.8

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

There are 10 baskets. Each basket cost $3. Derrick paid with a $50 bill. How much change did Derrick receive?

$70

$30

$80

$20

Tags

CCSS.3.OA.D.8

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?